„Zero tolerancji dla nielegalnego handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem”

7 czerwca 2016 / Anna Mzyk

– pod takim hasłem obchodzono w Warszawie (06.06.2016 r.) Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Było to jedno z ponad 1000 wydarzeń zorganizowanych na całym świecie z okazji święta ONZ. W spotkaniu wziął udział m.in. wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Uczestnicy spotkania wskazywali, że biznes dotyczący handlu dzikimi gatunkami roślin i zwierząt przynosi rocznie zyski wynoszące kilka miliardów dolarów. To trzeci co do zyskowności czarny, globalny rynek – po handlu bronią i narkotykami. Przyrodnicy alarmują, że jest to jedna z najważniejszych – po niszczeniu siedlisk przyrodniczych – przyczyn wymierania gatunków na świecie. Przykładem mogą być dramatyczne losy populacji tygrysa. Przez ostatnie 100 lat zmniejszyła się ona aż o ok. 95 proc. Obecnie na wolności żyje tylko ok. 3,2 tys. tych drapieżników. Przyczyną zagłady zwierząt było zniszczenie ich siedlisk oraz popyt na skóry i produkty tradycyjnej medycyny azjatyckiej, które zawierają sproszkowane części ciał tygrysów.

Aby powstrzymać nielegalny proceder niszczenia przyrody 181 państw podpisało w 1973 r. konwencję waszyngtońską CITES. Polska przystąpiła do niej w 1989 r. Konwencja obejmuje aktualnie ok. 30 tys. gatunków roślin i 5,6 tys. gatunków zwierząt. Konwencja reguluje międzynarodowy handel okazami niektórych gatunków zwierząt i roślin. Ważnemu dokumentowi odpowiadają przepisy UE i krajowe. W Polsce organem zarządzającym CITES jest minister środowiska.

Podczas spotkania uczestnicy i zaproszeni goście rozmawiali m. in. o efektach realizacji przez Polskę postanowień Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Udzielali porad użytecznych dla turystów, szczególnie tych, którzy zamierzają odwiedzić Afrykę, czy Amerykę Południową. Pokazywano eksponaty, wyroby zarekwirowane przez celników (m.in. spreparowane głowy aligatorów, skóry lwów i wilków, wyroby z kości słoniowej itp.). Podkreślano, że próba przywiezienia do kraju torebki ze skóry krokodyla, nalewki ze skorpionem czy figurki z kości słoniowej to przestępstwo, za które grozi kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.

W konferencji wzięli udział: Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska, dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, Mariola Ratschka, dyrektor Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie, Rafał Tusiński, Departament Polityki Celnej Ministerstwa Finansów, krajowy koordynator ds. CITES, Piotr Tałałaj, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej, koordynator ds. CITES z Izby Celnej w Warszawie. Gościem spotkania był także Mariusz Gierej, prezes zarządu Fundacji BOŚ. Dyskusję moderowali przedstawiciele zarządu Klubu EKOS: Robert Borkacki, prezes i Krystyna Forowicz, wiceprezes.

Organizatorem spotkania był Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS pod patronatem Ośrodka Informacji ONZ. Warszawską konferencję poprzedziło posadzenie dębu przekazanego przez Lasy Państwowe. Światowy Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1972 roku. Święto to służy przede wszystkim pobudzeniu zainteresowania problemami środowiska, eksploatacji zasobów naturalnych, niezrównoważonej produkcji i konsumpcji. Celem Światowego Dnia Ochrony Środowiska jest pokazanie znaczenia przyrody i odpowiedzialności człowieka za jej stan, a także uświadomienie wysokiego stopnia degradacji środowiska naturalnego na świecie. Uroczystości centralne tegorocznego Dnia odbyły się w Angoli. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie Światowego Dnia Ochrony Środowiska.

 

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję