WFOŚiGW w Warszawie w walce ze smogiem

19 stycznia 2017 / Anna Mzyk

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie jest instytucją finansującą przedsięwzięcia związane z szeroko rozumianą ochroną środowiska. Polityka ochrony środowiska oraz związane z tym inwestycje doskonale wpisują się w zachowanie konstytucyjnej zasady zrównoważonego rozwoju. Działalność statutowa funduszu obejmuje ochronę powietrza, ziemi, wód, przyrody, gospodarkę wodną, edukację ekologiczną, zapobieganie zagrożeniom środowiska oraz jego monitoring. Misją jest wspieranie działań służących poprawie stanu środowiska i zrównoważonemu gospodarowaniu jego zasobami.

 

Jednym z priorytetowych działań WFOŚiGW w Warszawie jest ochrona powietrza. Na przestrzeni ponad 23 lat działalności Fundusz dofinansował w zakresie tej dziedziny blisko 6 tys. inwestycji. Na ich realizację przekazał prawie 800 mln zł. Tylko w latach 2013-2016 na zadania poprawiające jakość powietrza WFOŚiGW w Warszawie przeznaczył ok. 200 mln zł dofinansowując tymi środkami ponad 2 tys. zadań. Pieniądze te zostały wykorzystane m.in. na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz wspieranie instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Dzięki nim możliwe było ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację kotłowni. Wykonano również instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii, w tym kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła. Wykonano ponadto termomodernizację budynków oraz modernizację oświetlenia elektrycznego.

Ochrona powietrza w dalszym ciągu stanowi jedną z najważniejszych dziedzin w działalności Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. WFOŚiGW w Warszawie corocznie przygotowuje ofertę, w której oferuje programy z zakresu ochrony powietrza. W 2017 r. w swojej ofercie programowej Fundusz ma 5 programów, z tej dziedziny, skierowanych do trzech grup wnioskodawców: jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, osób fizycznych i do tzw. pozostałych wnioskodawców. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie otwartym. Dokumenty można składać od 9 stycznia br. Ich przyjmowanie będzie trwało do wyczerpania pieniędzy w danym programie, ale nie później niż do 29 września br. Dokumenty dotyczące programów dostępne są na stronie internetowej www.wfosigw.pl

 

Oferta dla jednostek samorządu terytorialnego i ich związków oraz dla tzw. pozostałych wnioskodawców:
Program 2017-OA-9 Wspieranie instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.
Program 2017-OA-10 Wspieranie zadań z zakresu ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz oszczędności energii cieplnej.
Program 2017-OA-11 Modernizacja oświetlenia elektrycznego.

Oferta tylko dla jednostek samorządu terytorialnego i ich związków:
Program 2017-OA-8 Poprawa jakości powietrza na terenie województwa mazowieckiego – ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację kotłowni.

Oferta dla osób fizycznych:
Program 2017-OA-7 Ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez zakup i montaż kolektorów słonecznych, zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, zakup i montaż pomp ciepła.

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję