WFOŚiGW w Warszawie na Forum Czystego Powietrza
W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się Forum Czystego Powietrza pod hasłem „Transformacja energetyczna dla pokoleń”. To jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych poprawie jakości powietrza, w którym aktywnie uczestniczył nasz Fundusz.
Pierwszy dzień – stoisko doradców i debata o finansowaniu działań na rzecz czystego powietrza
20 marca na naszym stoisku w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego przez cały dzień eksperci – Łukasz Barbarski i Tomasz Strakacz – odpowiadali na pytania samorządowców i mieszkańców Mazowsza. Doradcy dzielili się wiedzą na temat efektywności energetycznej, możliwości dofinansowania inwestycji ekologicznych oraz sposobów na zmniejszenie zużycia energii w budynkach. Szczególne zainteresowanie wzbudziła nowa odsłona Programu Czyste Powietrze, która otwiera kolejne możliwości wsparcia dla gospodarstw domowych i samorządów.
Po południu miała miejsce sesja „Finansowanie działań związanych z ochroną powietrza”, otwarta przez Prezes NFOŚiGW Dorotę Zawadzką-Stępniak, która omówiła kluczowe programy wsparcia Funduszu. W panelu wziął udział Grzegorz Świętorecki, Zastępca Dyrektora Wydziału Organizacji WFOŚiGW w Warszawie, przedstawiając sukcesy Mazowsza we wdrażaniu Programu Czyste Powietrze. W najnowszym rankingu za 2024 r. aż 29 gmin z województwa znalazło się bowiem w pierwszej setce najbardziej aktywnych w Polsce! „Cieszy fakt, że gminy są aktywne w tym zakresie, ale trzeba zauważyć wzrost świadomości na każdym szczeblu – od władz po mieszkańców” – mówił. Zwrócił uwagę na rosnącą liczbę Punktów Konsultacyjno-Informacyjnych Czystego Powietrza: „Na początku zainteresowanie współpracą nie było duże, ale dziś mamy w województwie 265 aktywnie działających punktów, co musi przekładać się na ten świetny wynik”. Nasz panelista podkreślił imponujące efekty finansowe programu – do tej pory wypłacono ponad 1,5 miliarda złotych, co pozwoliło między innymi na wymianę prawie 53 tysięcy źródeł ciepła i realizację 20 tysięcy inwestycji termomodernizacyjnych! Z dumą mówił również o rosnącym zaangażowaniu mazowieckich gmin w nabór operatorów programu w nowej odsłonie Czystego Powietrza: „W bardzo krótkim czasie jedna trzecia zgłosiła swój akces, co pokazuje poczucie odpowiedzialności gmin za sprawną realizację programu”.
Drugi dzień – praktyczne warsztaty dla ekodoradców
21 marca to czas na praktyczne wskazówki! Katarzyna Szmyt, Doradca Energetyczny i Koordynator Zespołu Beneficjentów Indywidualnych w naszym Funduszu, poprowadziła warsztaty „Finansowanie działań antysmogowych: praktyczne wskazówki dla ekodoradców”. Nasza ekspertka omówiła możliwości wsparcia dla mieszkańców w zakresie transformacji energetycznej. Przedstawiła kluczowe programy, takie jak Moje Ciepło, Mój Prąd, Moja Elektrownia Wiatrowa, Nasze Eauto, Czyste Powietrze oraz informacje o aktualnych naborach w programie Feniks. Sesja miała interaktywny charakter – uczestnicy mieli okazję zadawać pytania i uzyskać szczegółowe informacje na temat procedur aplikacyjnych, warunków dofinansowania i innych praktycznych aspektów realizacji projektów.
Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko, wzięli udział w debatach i skorzystali z warsztatów. Dziękujemy Organizatorom – Marszałkowi Województwa Mazowieckiego, Mazowieckiej Agencji Energetycznej i Miastu Stołecznemu Warszawa – za możliwość udziału w tym wartościowym wydarzeniu. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w Forum i podzielić się naszymi doświadczeniami i sukcesami w transformacji energetycznej polskich domów i walce o czyste powietrze. Takie spotkania to doskonała okazja do wymiany myśli i wyznaczania kolejnych celów.






Fot: Witek Deka Fotograf, WFOŚiGW w Warszawie