Warsztaty ekologiczne „Czyste mazowieckie 2021” w Raszynie
21 października 2021 r. w Filii Centrum Kultury Raszyn – Austeria odbyły się edukacyjne warsztaty ekologiczne realizowane w ramach kampanii „Czyste mazowieckie 2021”, którą prowadzi Mazowiecki Urząd Wojewódzki.
W przemówieniu rozpoczynającym warsztaty wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł przedstawił idee akcji. Wskazał, że jej celem jest troska o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców województwa oraz ochrona środowiska. Kampania „Czyste mazowieckie” jest finansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Prezes Funduszu Marek Ryszka przypomniał, że WFOŚiGW w Warszawie już po raz trzeci wspiera kampanię „Czyste mazowieckie”. Łącznie na ten cel Fundusz przeznaczył 600 tys. zł w latach 2017, 2019 i 2021.
W trakcie warsztatów Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł i prezes WFOŚiGW w Warszawie Marek Ryszka wręczyli statuetkę „Gmina przyjazna środowisku” Wójtowi Raszyna Andrzejowi Zarębie. Wybrano również trzy najlepsze prace plastyczne dotyczące ekologii i czystego powietrza przygotowane przez uczniów biorących udział w akcji.
Na zakończenie odbyło się symboliczne posadzenie pięciu drzew, które stały się świadectwem i rozpoczęciem nowego etapu w zakresie wdrażania rozwiązań proekologicznych. W wydarzeniu uczestniczyli również: poseł Zdzisław Sipiera oraz Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska.
„Czyste mazowieckie” to rozbudowany ekologiczny program edukacyjno-informacyjny dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z terenu województwa mazowieckiego, którego celem jest propagowanie wiedzy o emisji gazów i pyłów, a także dbałość o czyste powietrze.
Kampania Wojewody Mazowieckiego wpisuje się w program Ministerstwa Klimatu i Środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce „Czyste Powietrze” i ma na celu nie tylko wyjaśniać przyczyny powstawania zjawiska smogu, ale przede wszystkim zachęcać mieszkańców województwa mazowieckiego do podejmowania działań, które służą zmniejszeniu emisji szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych.
W ramach kampanii realizowane będą cele edukacji ekologicznej, związane z tematami:
- likwidacji źródeł emisji zanieczyszczeń do powietrza lub istotne zmniejszenie ich oddziaływania,
- gospodarki odpadami w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym,
- przeciwdziałania zmianom klimatu.
Film promocyjny: