UWAGA! Nowy Statut WFOŚiGW w Warszawie
Zgodnie z Uchwałą Sejmiku Województwa Mazowieckiego Nr 22/11 z dnia 21 marca 2011r. został nadany nowy Statut dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Pełny tekst Statutu WFOŚiGW w Warszawie:
STATUT
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
Dział I
Przepisy ogólne
§ 1.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, zwany dalej „Wojewódzkim Funduszem”, działa na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r.- Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn zm.[1]) zwanej dalej „Ustawą” oraz niniejszego Statutu.
§ 2.
1. Wojewódzki Fundusz jest samorządową osobą prawną.
2. Siedzibą Wojewódzkiego Funduszu jest miasto stołeczne Warszawa, a terenem jego działania obszar województwa mazowieckiego.
§ 3.
Nadzór nad działalnością Wojewódzkiego Funduszu sprawuje Zarząd Województwa Mazowieckiego.
Dział II
Przedmiot i zakres działania Wojewódzkiego Funduszu
§ 4.
1. Wojewódzki Fundusz finansuje ochronę środowiska i gospodarki wodnej w zakresie określonym w Ustawie.
2. Do zadań Wojewódzkiego Funduszu należy w szczególności dofinansowanie zadań z zakresu:
1) ochrony wód;
2) gospodarki wodnej;
3) ochrony powietrza;
4) ochrony ziemi;
5) ochrony przyrody;
6) edukacji ekologicznej;
7) przeciwdziałania zagrożeniom środowiskowym;
8) monitoringu środowiska,
w tym współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
§ 5.
Wojewódzki Fundusz może zawierać porozumienia z innymi funduszami, w ramach których, będzie przeznaczał środki finansowe na realizację zadań statutowych, mających wpływ na środowisko.
Dział III
Organizacja i tryb działania organów Wojewódzkiego Funduszu
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 6.
Organami Wojewódzkiego Funduszu są:
1) Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu;
2) Zarząd Wojewódzkiego Funduszu.
§ 7.
1. Organy Wojewódzkiego Funduszu obradują na posiedzeniach, podejmując uchwały w sprawach należących do ich właściwości.
2. Posiedzenia organów Wojewódzkiego Funduszu odbywają się w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu bądź poza siedzibą, zgodnie z przyjętym porządkiem obrad.
3. Z posiedzeń organów Wojewódzkiego Funduszu sporządza się protokół, który zawiera: informacje o prawidłowości zwołania posiedzeń i zdolności do podejmowania uchwał przez Zarząd Wojewódzkiego Funduszu lub Radę Nadzorczą Wojewódzkiego Funduszu, porządek obrad, przebieg dyskusji nad porządkiem obrad, podjęte uchwały oraz wynik głosowań nad poszczególnymi sprawami w porządku obrad.
§ 8.
1. Obsługę organów Wojewódzkiego Funduszu zapewnia Biuro Wojewódzkiego Funduszu.
2. Pracą Biura Wojewódzkiego Funduszu kieruje Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu.
3. W ramach Biura funkcjonują wydziały na czele których stoją dyrektorzy.
4. Organizację Biura Wojewódzkiego Funduszu oraz szczegółowy zakres działania jego komórek organizacyjnych określa regulamin ustalony przez Zarząd Wojewódzkiego Funduszu.
5. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu w ramach struktury organizacyjnej Biura Wojewódzkiego Funduszu może tworzyć wydziały zamiejscowe.
Rozdział 2
Rada Nadzorcza
§ 9.
1. Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu zwana dalej „Radą” liczy 7 osób.
2. Członków Rady powołuje i odwołuje Sejmik Województwa Mazowieckiego.
3. Rada realizuje zadania, o których mowa w Ustawie, a w szczególności:
1) ustalanie kryteriów wyboru przedsięwzięć finansowanych ze środków Wojewódzkiego Funduszu ;
2) zatwierdzanie wniosków Zarządu Wojewódzkiego Funduszu w sprawach emisji obligacji własnych oraz zaciągania kredytów i pożyczek;
3) zatwierdzanie wniosków Zarządu Wojewódzkiego Funduszu o udzielanie pożyczek i dotacji, których wartość jednostkowa przekracza 0,5% przychodów uzyskanych przez Fundusz w roku poprzednim;
4) zatwierdzanie rocznych sprawozdań Zarządu Wojewódzkiego Funduszu z działalności i rocznych sprawozdań finansowych Wojewódzkiego Funduszu;
5) ustalanie zasad wynagradzania członków Zarządu Wojewódzkiego Funduszu i pracowników Biura Wojewódzkiego Funduszu;
6) kontrola działalności Zarządu Wojewódzkiego Funduszu;
7) składanie właściwym organom sprawozdań z działalności Wojewódzkiego Funduszu;
8) uchwalanie strategii działania Wojewódzkiego Funduszu, wynikającej ze wspólnej strategii działania Narodowego Funduszu i wojewódzkich funduszy oraz z uwarunkowań regionalnych;
9) uchwalanie, w oparciu o politykę ekologiczną państwa, strategię działania Wojewódzkiego Funduszu i Wojewódzki Program Ochrony Środowiska, rocznego planu działalności Wojewódzkiego Funduszu, na rok następny;
10) zatwierdzanie listy przedsięwzięć priorytetowych Wojewódzkiego Funduszu na dany rok;
11) uchwalanie rocznych planów finansowych;
12) ustalanie zasad udzielania i umarzania pożyczek praz trybu i zasad udzielania i rozliczania dotacji;
13) dokonywanie wyboru podmiotu właściwego do badania sprawozdania finansowego.
4. Rada wybiera ze swojego składu Wiceprzewodniczącego Rady.
§ 10.
1. Powołanie do pełnienia funkcji członka Rady nie stanowi podstawy do nawiązania stosunku pracy z Wojewódzkim Funduszem.
2. Szczegółowe warunki wynagradzania członków Rady za udział w pracach Rady, ustala Zarząd Województwa Mazowieckiego w drodze uchwały.
3. Członkowie Rady wykonują swoją funkcję osobiście.
4. Posiedzenia Rady odbywają się w miarę potrzeb nie rzadziej, niż raz na 2 miesiące.
5. Posiedzenia Rady zwołuje Przewodniczący Rady, a w razie jego nieobecności Wiceprzewodniczący Rady z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej trzech członków Rady albo na wniosek Zarządu Wojewódzkiego Funduszu, w terminie 10 dni od złożenia wniosku. W przypadku niemożności zwołania posiedzenia Rady przez Przewodniczącego Rady, w terminie o którym mowa wust. 4, posiedzenie Rady zwołuje Wiceprzewodniczący Rady.
6. Pisemne zawiadomienia o terminie i miejscu posiedzenia Rady, wraz z porządkiem obrad, projektami uchwał i innymi materiałami, są doręczane członkom Rady co najmniej na 7 dni przed terminem posiedzenia. W szczególnych sytuacjach, za zgodą Przewodniczącego Rady, a w przypadku jego nieobecności Wiceprzewodniczącego dopuszcza się możliwość doręczenia członkom Rady projektów uchwał wraz z innymi materiałami w terminie krótszym niż wskazany powyżej.
7. Jeżeli członek Rady nie może wziąć udziału w posiedzeniu, zobowiązany jest usprawiedliwić swoją nieobecność u Przewodniczącego Rady, a w przypadku jego nieobecności u Wiceprzewodniczącego Rady nie później jednak niż na następnym posiedzeniu, w którym uczestniczy.
8. W posiedzeniu Rady mogą uczestniczyć członkowie Zarządu Wojewódzkiego Funduszu, a także inne osoby zaproszone przez Przewodniczącego Rady.
§ 11.
1. Posiedzeniom Rady przewodniczy Przewodniczący Rady, a w przypadku jego nieobecności Wiceprzewodniczący Rady.
2. Rada na wniosek odpowiednio Przewodniczącego Rady, a przypadku jego nieobecności Wiceprzewodniczącego Rady przyjmuje porządek posiedzenia.
3. Rozpatrzenie na posiedzeniu Rady sprawy nieobjętej porządkiem posiedzenia wymaga zgody co najmniej czterech członków Rady biorących udział w posiedzeniu.
§ 12.
1. Rada podejmuje uchwały w obecności co najmniej 4 jej członków, zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Uchwały w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Zarządu Województwa Mazowieckiego w sprawie powołania i odwołania Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu i Zastępców Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu są podejmowane w obecności co najmniej 5 członków Rady, większością kwalifikowaną co najmniej 4 głosów „za” uchwałą.
3. Członek Rady, którego dotyczy głosowanie, o którym mowa w ust. 2 nie bierze udziału w tym głosowaniu.
4. Członek Rady, który głosował przeciwko podjętej uchwale może zgłosić do protokołu zdanie odrębne na piśmie.
§ 13.
Uchwały Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu dla oceny ich zgodności z prawem, przekazywane są przez Biuro Wojewódzkiego Funduszu, wskazanemu przez Ustawę organowi nadzoru w terminie 7 dni od dnia ich podjęcia.
§ 14.
Rada na wniosek Przewodniczącego Rady Wojewódzkiego Funduszu, uchwala regulamin ustalający szczegółową organizację pracy i prowadzenia obrad Rady.
Rozdział 3
Zarząd
§ 15.
1. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu, zwany dalej „Zarządem” liczy 4 osoby.
2. Zarząd stanowią Prezes Zarządu i Zastępcy Prezesa Zarządu, powoływani i odwoływani przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, w drodze uchwały, na wniosek Rady.
3. Powołanie Członków Zarządu Wojewódzkiego Funduszu przez Zarząd Województwa Mazowieckiego stanowi nawiązanie stosunku pracy z powołania, w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy.
4. Czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w stosunku do Prezesa Zarządu wykonuje Marszałek Województwa Mazowieckiego, a w stosunku do pozostałych członków Zarządu – Prezes Zarządu.
5. Zarząd realizuje zadania, o których mowa w Ustawie, a w szczególności:
1) opracowuje projekty planów działalności Wojewódzkiego Funduszu i planów działalności Wojewódzkiego Funduszu, których częściami są plany finansowe;
2) opracowuje projekty rocznych planów finansowych;
3) dokonuje wyboru przedsięwzięć do finansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu;
4) gospodaruje środkami Wojewódzkiego Funduszu, z zastrzeżeniem uprawnień Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu;
5) kontroluje wykorzystanie pożyczek i dotacji przyznawanych ze środków Wojewódzkiego Funduszu;
6) opracowuje analizę i ocenę ekologicznej efektywności funkcjonowania Wojewódzkiego Funduszu;
7) składa Radzie Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu sprawozdania z działalności Wojewódzkiego Funduszu;
8) opracowuje projekty strategii działania Wojewódzkiego Funduszu;
9) sporządza i przekazuje Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska kwartalnych informacji o których mowa w art. 64 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r., o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. Nr 180, poz. 1495, z 2008 r. Nr 223, poz. 1464, z 2009 r. Nr 79, poz. 666 oraz Nr 215, poz.1664).
§ 16.
1. Prezes Zarządu reprezentuje Wojewódzki Fundusz na zewnątrz, dokonuje wszystkich czynności prawnych w zakresie praw i obowiązków majątkowych Wojewódzkiego Funduszu, z zastrzeżeniem ust 2, kieruje pracami biura Wojewódzkiego Funduszu oraz wykonuje inne czynności określone w Ustawie.
2. Do dokonywania czynności prawnych w zakresie praw i obowiązków majątkowych Wojewódzkiego Funduszu, oprócz Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu, są upoważnione dwie osoby działające łącznie, spośród:
1) pozostałych członków Zarządu;
2) pełnomocników ustanowionych przez Prezesa Zarządu, działających w granicach ich umocowania.
3. Udzielenie pełnomocnictwa wymaga formy pisemnej oraz wskazania zakresu umocowania.
§ 17.
1. Posiedzenia Zarządu Wojewódzkiego Funduszu zwoływane są w zależności od potrzeb, nie rzadziej niż raz w miesiącu.
2. Posiedzeniom Zarządu Wojewódzkiego Funduszu przewodniczy Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu lub wskazany przez niego Zastępca.
3. W posiedzeniach Zarządu Wojewódzkiego Funduszu mogą brać udział osoby zaproszone przez Zarząd.
§ 18.
1. Uchwały Zarządu Wojewódzkiego Funduszu są podejmowane zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym, w obecności co najmniej ½ składu Zarządu Wojewódzkiego Funduszu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego posiedzenia.
2. Członek Zarządu Wojewódzkiego Funduszu, który głosował przeciw podjętej uchwale może zgłosić pisemnie do protokołu zdanie odrębne.
Dział IV
Gospodarka finansowa Wojewódzkiego Funduszu
§ 19.
1. Wojewódzki Fundusz prowadzi samodzielnie gospodarkę finansową, pokrywając z posiadanych środków i uzyskiwanych wpływów wydatki na finansowanie zadań określonych w ustawie oraz kosztów działalności.
2. Wojewódzki Fundusz prowadzi gospodarkę finansową w sposób zapewniający pełne wykorzystanie środków pochodzących z Unii Europejskiej niepodlegających zwrotowi przeznaczonych na ochronę środowiska i gospodarkę wodną.
3. Podstawą gospodarki finansowej Wojewódzkiego Funduszu jest roczny plan finansowy.
4. Zasady prowadzenia rachunkowości Wojewódzkiego Funduszu określają przepisy o rachunkowości.
§ 20.
Sprawozdanie z działalności oraz sprawozdanie finansowe Wojewódzkiego Funduszu zatwierdza Rada Nadzorcza.
§ 21.
Organem zatwierdzającym sprawozdanie finansowe, w rozumieniu art. 3 ust 1 pkt 7 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223, Nr 157, poz. 1241 i Nr 165, poz. 1316 oraz z 2010 r. Nr 47, poz. 278) jest Zarząd Województwa Mazowieckiego.
Dział V
Przepis końcowy
§ 22.
Zmian w Statucie dokonuje się w trybie właściwym dla jego nadania.
[1] Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w: Dz. U. z 2008 r., Nr 111, poz. 708, Nr 138, poz. 865, Nr 154, poz. 958, Nr 171, poz. 1056, Nr 199, poz. 1227, Nr 223, poz. 1464, Nr 227, poz. 1505, Dz. U. z 2009 r., Nr 19 poz. 100, Nr 20, poz. 106, Nr 79, poz. 666, Nr 130, poz. 1070, Nr 215, poz. 1664, Nr 215, poz. 1664, oraz Dz. U z 2010 r., Nr 21, poz. 104, Nr 28, poz. 145, Nr 76, poz. 489, Nr 119, poz. 804, Nr 152, Nr 182, poz. 1228, poz. 1018 i poz. 1019, Nr 229, poz. 1498, Nr 249 , poz. 1657.