Światowy Dzień Ziemi ‘2016 pod hasłem „Palący Temat – Niska Emisja!”

4 kwietnia 2016 / Anna Mzyk

WFOŚiGW w Warszawie po raz kolejny aktywnie przyłączył się do organizacji Światowego Dnia Ziemi. Głównemu koordynatorowi obchodów tj. Fundacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Warszawie – Fundusz udzielił na przygotowanie finałowego festynu Dnia Ziemi dotację w wysokości ponad 112 tys. zł. Patronat honorowy nad Dniem Ziemi objął Artur Dąbrowski Prezes Zarządu WFOŚiGW w Warszawie. Finałowy festyn odbędzie się w niedzielę 24 kwietnia br., w godz. 10.00-18.00 w Warszawie w Parku Pole Mokotowskie.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi poświęcone są problemom związanym z ochroną powietrza i przeciwdziałaniu tzw. niskiej emisji. Celem festynu jest edukacja na temat jakości powietrza w Polsce, skutków zanieczyszczeń powietrza dla środowiska i zdrowia człowieka oraz działań jakie należy podjąć, aby nastąpiła dobra zmiana klimatu.

Przez cały dzień pikniku na uczestników czekać będzie wiele atrakcji przygotowanych przez organizacje pozarządowe, w tym oczywiście Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, instytuty, wyższe uczelnie, Lasy Państwowe, itd.

Na stoisku WFOŚiGW w Warszawie odbędzie się na m.in. rodzinne układanie puzzli i domina – „Odnawialne źródła energii w małym i dużym formacie”, ekologiczne koło fortuny, konkursy plastyczne i warsztaty pn. „Mieszkańcy lasu w leśnym run-magedonie”.

Ponadto:

  • Lasy Państwowe tradycyjne przygotowały sadzonki rodzimych drzew, rozdanych będzie 5000 sadzonek. Odwiedzając stoiska Lasów Państwowych przygotowane z myślą o uczestnikach Dnia Ziemi 2016, będzie można, poznać zasady zachowania się w lesie, nauczyć się jak racjonalnie korzystać z lasu, odwiedzić stoiska Leśnych Kompleksów Promocyjnych.
  • Kraina Małych Przyjaciół Klimatu, czyli ekologiczne warsztaty edukacyjne i artystyczne nt. ochrony powietrza i odnawialnych źródeł energii. Konkursy plenerowe, quizy oraz zabawy rodzinne. Astronomiczna lekcja o klimacie. Warsztaty eksperymentalne w plenerowym laboratorium.
  • Zainteresowani już dziś mogą zbierać elektroodpady, opakowania z tworzyw sztucznych, aluminium i szkła będziemy, jak co roku zbierać te odpady rozdając w zamian rośliny. Wielka Zbiórka Remondis tradycyjnie uruchomiona zostanie na Stadionie Skra.
  • Na stoisku Tramwajów Warszawskich będzie można dokonać pomiaru hałasu i wziąć udział w wielu konkursach, a na wspólnym stoisku Urzędu m. st. Warszawy, Lasów Miejskich Warszawy i Straży Miejskiej pokazywane będą min. badania miasta dotyczące poprawy powietrza oraz zademonstrowany samochód Ekopatrolu Straży Miejskiej do prowadzenia kontroli powietrza.

Więcej na stronie Organizatora – Fundacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Warszawie www.dzienziemi.org.pl

—————————————————————–

Patronat honorowy: Minister Środowiska, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m. st. Warszawy, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych

Finansujący: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

Współpraca: Lasy Państwowe, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie Sp. z o.o., Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o., Koleje Mazowieckie – KM Sp. z o.o.

Partner merytoryczny projektu: Polska Organizacja Turystyczna

Sponsorzy projektu: Remondis Electrorecycling, Electro System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., Eko – Punkt Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Patronat medialny: Polskie Radio RDC, TVP3 Warszawa, Metrocafe, Nasze Miasto, Portal www.zielonalekcja.pl, Portal Ulica Ekologiczna i Życie Rzeczy

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję