Środki z WFOŚiGW w Warszawie dla dziewięciu gmin z powiatu siedleckiego
Ponad 301 000,00 złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie trafi do dziewięciu gmin z powiatu siedleckiego na usuwanie azbestu i edukację ekologiczną.
Na terenie Zespołu Placówek Oświatowych w Korczewie powstanie ścieżka edukacyjna „Przyjaciele pszczół”. Kwota przyznanej dotacji z WFOŚiGW w Warszawie na ten cel wyniosła 44 797,50 zł, co stanowi 75% kosztu kwalifikowanego zadania. Ścieżka będzie urozmaiceniem nauki szkolnej i uzupełnieniem wiedzy z lekcji. Poprzez zabawę, obserwacje, własne doświadczenie przyrody – dzieci będą się rozwijały i miały możliwość spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Ścieżka będzie nową atrakcją turystyczną gminy. Z kolei dla mieszkańców będzie miejscem do rekreacji, którą można połączyć z poszerzaniem wiedzy ekologicznej.
255 401,26 zł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie przeznaczy na usuwanie azbestu w 9 gminach powiatu siedleckiego.
Uroczystość podpisania umów odbyła się w siedzibie starostwa powiatu siedleckiego dzięki uprzejmości Starosty Karola Tchórzewskiego, którego reprezentowała Wicestarosta Siedlecki Małgorzata Cepek.
Umowy z samorządami podpisała Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Warszawie, Kamila Mokrzycka:
„Cieszę się, że Państwo tak aktywnie korzystacie z programów przygotowanych przez WFOŚiGW w Warszawie. To kolejne środki, które trafią do samorządów z powiatu siedleckiego. Gratuluje Państwu dobrych wniosków, które były kompletne i merytoryczne. To prawdziwa przyjemność realizować projekty z samorządowcami, którzy są tak dobrze przygotowani. Cieszę się, że możemy wspólnie dbać o środowisko.”
W uroczystości uczestniczył minister Krzysztof Tchórzewski, były szef resortu energii, który zabiegał o wsparcie dla gmin na działania proekologiczne:
„Chciałbym Wam pogratulować, że staracie się iść w dobrym kierunku. Ochrona środowiska i walka z azbestem są to kwestie bardzo ważne. Każda gmina, która wystąpiła z wnioskiem otrzymała środki z WFOŚiGW w Warszawie. Cieszę się, że sięgacie po te środki. To świadczy o waszej zaradności, że chcecie pomagać swoim mieszkańcom. Sięgajcie po kolejne środki, aby Polska wschodnia rozwijała się jeszcze prężniej. Naszym wspólnym celem jest poprawa życia wszystkich mieszkańców, dlatego musimy ze sobą ściśle współpracować.”
W spotkaniu wzięły udział również Agnieszka Kiljańczyk, dyrektor Wydziału Zamiejscowego WFOŚiGW w Siedlcach oraz Anna Kaszuba, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach.
W imieniu samorządowców i mieszkańców gmin, które otrzymały dotacje głos zabrał wójt gminy Korczew Sławomir Wasilczuk:
„Bardzo dziękujemy za otrzymane środki. Na pewno zostaną wydane w taki sposób, aby służyły naszym mieszkańcom ponieważ do tego jesteśmy powołani, aby służyć naszym mieszkańcom.”
Od 2018 r. WFOŚiGW w Warszawie przekazał w formie dotacji:
- ponad 35 milionów złotych na utylizację azbestu;
- 8 milionów złotych na edukację ekologiczną;
- ponad 9 mln złotych na ochronę przyrody.