Spotkanie Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy z samorządowcami ws. programu Ciepłe Mieszkanie.
Minister Anna Moskwa 25.07.2022 r. w Radomiu podczas spotkania z parlamentarzystami i samorządowcami z ziemi radomskiej ogłosiła szczegóły programu priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie”.
„Nowy program jest uzupełnieniem już istniejących, np. programu “Czyste powietrze”. Jest to kolejny program dla samorządów. Tego programu na pewno byśmy nie zrealizowali bez zaangażowania samorządów. Dlatego serdecznie zachęcamy do udziału w nim” – powiedziała minister Anna Moskwa.
W Polsce wciąż wiele osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych korzysta z takich źródeł ciepła jak piece kaflowe czy kozy. Zadaniem gmin jest wsparcie tych osób w wymianie źródeł ciepła – wskazała minister Anna Moskwa i zaapelowała do samorządów, które do tej pory nie przystąpiły jeszcze do programu „Czyste Powietrze”, aby zrobiły to jak najszybciej.
Współpraca samorządów z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest kluczowa w realizacji programu „Ciepłe Mieszkanie” Beneficjentem programu będzie gmina, która otrzyma dotację z Wojewódzkiego Funduszu. To gmina przeprowadzi nabór wniosków dla beneficjentów końcowych czyli właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Mieszkańcy nie będą składać wniosków do WFOŚiGW.
„Włączamy samorządy w poprawę jakości powietrza oraz efektywności energetycznej budynków. Zachęcamy gminy do zebrania informacji ile na danym terenie znajduje się mieszkań, które będą kwalifikowały się do nowego programu” – mówił Marek Ryszka, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Program “Ciepłe Mieszkanie” będzie finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do 2026 r. na ten cel zaplanowano 1,4 mld zł. Gminy będą mogły aplikować o dofinansowanie w ramach programu do WFOŚIGW w trybie ciągłym w podziale na 2 nabory. Pierwszy nabór zostanie przeprowadzony do 31 grudnia 2022 r. Natomiast drugi nabór zostanie przeprowadzony do 31 grudnia 2023 r., w zależności od dostępności środków.
W spotkaniu z samorządowcami wzięli udział parlamentarzyści ziemi radomskiej: Agnieszka Górska, Anna Kwiecień, Marek Suski, Andrzej Kosztowniak oraz Stanisław Karczewski.
„Dziękuje ministerstwo klimatu i środowiska za przygotowanie nowego programu „Ciepłe Mieszkanie”. Jest to ogromne wsparcie finansowe dla Polaków. Zachęcam wszystkich właścicieli mieszkań do skorzystania z programu. Dzięki niemu każdy z nas może zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie i energię elektryczną” – mówił Marek Suski, poseł RP.
Dotacje przeznaczone będą na wymianę pieców węglowych na kondensacyjne kotły gazowe lub kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, na ogrzewanie elektryczne bądź pompę ciepła powietrze/woda lub pompę ciepła powietrze/powietrze, albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Wsparcie będzie można przeznaczyć także na wykonanie instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej (pod warunkiem wymiany nieefektywnego źródła ciepła), a także wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i dokumentację projektową.
Wypowiedź minister klimatu i środowiska Anny Moskwy:
https://twitter.com/WfosigwW/status/1551511521783586817
Wypowiedź prezesa zarządu WFOŚiGW w Warszawie Marka Ryszki:
https://twitter.com/WfosigwW/status/1551853094073516032
Szczegóły dotyczące naboru: https://wfosigw.pl/ogloszenie-o-naborze-wnioskow-w-ramach-programu-priorytetowego-cieple-mieszkanie-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego/