Punkt konsultacyjny Programu Czyste Powietrze w Wyszkowie

27 sierpnia 2019 / administrator

Mieszkańcy powiatu wyszkowskiego mogą złożyć wniosek w ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze w  punkcie konsultacyjnym w Wyszkowie  przy ul. Zakolejowej 15A (przy siedzibie Wydziału Środowiska i Rolnictwa, Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Wyszkowie oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego).

W punkcie, który powołany został na mocy porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie  można uzyskać m.in. porady merytoryczne i techniczne dotyczące założenia konta w portalu beneficjenta programu oraz pomoc w zakresie przygotowania i złożenia wniosku o dofinansowanie. Mieszkańcy powiatu wyszkowskiego mogą załatwić sprawę bez konieczności wizyt w siedzibach oddziałów funduszu w Warszawie czy Ostrołęce, co wcześniej było normą. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie zapewnił obsługę ekspercką oraz wsparcie w zakresie logistyczno-administracyjnym. Czyste Powietrze to kompleksowy program, którego priorytetem jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji płynów i innych zanieczyszczeń do powietrza z istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza, pochodzących z nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią. Działania te nie tylko pomogą chronić środowisko, ale dodatkowo zwiększą domowy budżet, dzięki poczynionym oszczędnościom. Program skierowany jest do osób fizycznych, które są właścicielami albo współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego. Z programu mogą skorzystać także osoby, które posiadają prawo własności lub są współwłaścicielami wydzielonego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym lokalu z wyodrębnioną księgą wieczystą, z zastrzeżeniem, że lokal został wyodrębniony do 1.01.2019 r. Dla tych beneficjentów maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych, od których liczona jest wysokość dotacji, będzie wyznaczana w odniesieniu do wydzielonego lokalu mieszkalnego, a dla pozostałych beneficjentów – w odniesieniu do domu. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tys. zł. Pozostałe koszty kwalifikowane przedsięwzięcia przekraczające kwotę dotacji mogą zostać dofinasowane w formie pożyczki. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie m.in. na: wymianę nieefektywnych energetycznych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania określone w programie, docieplenie przegród budynku, zakup i wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej), zakup i montaż wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła.

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję