Promocja akcji edukacyjnych „Czyste Mazowieckie – 2021 r.” oraz „Edukacja przeciwpowodziowa dzieci i młodzieży”.

29 października 2021 / administrator

Konkursy skierowane do uczniów szkół z województwa mazowieckiego, interaktywne lekcje dotyczące czystego powietrza, filmy z wykładami dotyczącymi ochrony środowiska i zjawisk powodzi to tylko część akcji realizowanych w ramach edukacyjnych kampanii Wojewody Mazowieckiego „Czyste Mazowieckie – 2021 r.” oraz „Edukacja przeciwpowodziowa dzieci i młodzieży” finansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Celem akcji jest zachęcenie mieszkańców województwa mazowieckiego do dbania o czyste powietrze i podejmowania działań redukujących emisję szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza oraz przekazanie wiedzy na temat radzenia sobie z zagrożeniem powodziowym.

Otwierając konferencje promującą akcje edukacyjne Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł podkreślił, że problem zanieczyszczonego powietrza, smogu, to problem każdego z nas i tylko od nas samych zależy, jakie to powietrze wokół nas będzie.  

„Działania każdej pojedynczej osoby mogą zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza w województwie mazowieckim. Kolejnym ważnym elementem kampanii jest edukacja dzieci i młodzieży na temat radzenia sobie z zagrożeniem powodziowym. Pamiętamy, jaka była sytuacja na przykład  w lutym w Płocku. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie musiał podjąć pewne działania podczas powodzi i ważne, aby już od najmłodszych lat wiedzieć co robić, jak się zachować, gdzie zadzwonić po pomoc. Szanowni Państwo wspólnie zadbajmy o czyste mazowieckie oraz bezpieczeństwo podczas powodzi” – wskazał wojewoda Mazowiecki.

„Czyste Mazowieckie” to rozbudowany ekologiczny program edukacyjno-informacyjny, rozpoczęty w 2017 roku,  dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z terenu województwa mazowieckiego, którego celem jest propagowanie wiedzy o emisji gazów i pyłów, a także dbałość o czyste powietrze. Kampania realizowana przy wsparciu Kuratorium Oświaty w Warszawie wpisuje się w program Ministerstwa Klimatu i Środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce pn. „Czyste Powietrze” i ma na celu  nie tylko wyjaśniać przyczyny powstawania zjawiska smogu, ale przede wszystkim zachęcać mieszkańców województwa mazowieckiego do podejmowania działań, które służą zmniejszeniu emisji szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Akcja jest współfinansowana już po raz trzeci przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, przypomniał prezes zarządu Funduszu Mark Ryszka.

„Cieszymy się, że mieszkańcy otrzymają duży zastrzyk informacji dotyczący dbania o czyste powietrze. Ma to realny wpływ na liczbę wniosków składanych w programie „Czyste Powietrze”, który na Mazowszu realizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. To program skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. Przewiduje nie tylko wymianę tzw. kopciuchów, ale również termomodernizację budynków. Wszystko po to, żeby straty ciepła z nowego źródła ciepła były jak najmniejsze. W ten sposób dbamy o jakość powietrza, ale również przyczyniamy się do oszczędności w domowych budżetach. Na Mazowszu przyjęliśmy już 34 tysiące wniosków w programie „Czyste Powietrze” przekazując beneficjentom 220 mln złotych. W skali całego kraju zostało wypłaconych już ponad 2 mld zł” –  mówił prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Marek Ryszka.

Celem kampanii „Edukacja przeciwpowodziowa dzieci i młodzieży” jest uświadomienie dzieciom i młodzieży zagrożenia powodziowego oraz przekazanie wiedzy na temat metod radzenia sobie z tym zagrożeniem, w tym na temat prewencji powodziowej oraz zasad postępowania w czasie i po powodzi dla ochrony zdrowia i ograniczenia strat powodziowych. Zrozumienie przyczyn i skutków powodzi, znajomość zasad postępowania w czasie i po powodzi, znajomość potrzebnych numerów telefonicznych, sygnałów i kolorów alarmowych oraz znajomość instytucji i służb kompetentnych w zakresie ochrony przeciwpowodziowej to najważniejsze tematy kampanii.

W konferencji poświęconej tym tematom wzięli udział m.in. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Marek Ryszka, Pierwszy Mazowiecki Wicekurator Oświaty Dorota Skrzypek,  Joanna Kopczyńska, Dyrektor IMGW-PIB oraz  Anna Kaszuba – Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach 

W latach 2017,2019 i 2021 Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na realizację akcji „Czyste Mazowieckie” i „Edukacja przeciwpowodziowa dzieci i młodzieży” przekazał łącznie 600 tysięcy złotych. Nagranie konferencji prasowej:
https://www.facebook.com/wfosigw.w.warszawie/videos/257781079502747

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję