„Piątka za segregację” kampania informacyjno- edukacyjna Ministerstwa Środowiska – lekcja w Zbuczynie

25 października 2019 / administrator

„Piątka za segregację” to hasło przewodnie kampanii informacyjno- edukacyjnej Ministerstwa Środowiska, która ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. Dotyczy ona Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów i jest skierowana zarówno do samorządów, jak i do właścicieli gospodarstw domowych. Kampanię wspiera również program edukacyjny dla dzieci.

24 października 2019 r. w szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zbuczynie Doradca Energetyczny z WFOŚiGW w Warszawie Jacek Kędzierski przeprowadził lekcję dla trzecioklasistów dotyczącą segregacji śmieci w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Środowiska.

Lekcja rozpoczęła się od wirtualnego spaceru po lesie, w którym niespodziewanie obok grzybów dzieci natknęły się na stertę odpadów. I wtedy wkroczyła do dzieła piątka super bohaterów:

  • Wyszkłolony – zachęca do segregacji szkła,
  •  Papa Pier – edukuje na temat segregacji papieru,
  • Plastika Metalica – tłumaczy, jak segregować tworzywa sztuczne i metale,
  • El Bio – nawiązuje do segregacji odpadów BIO,
  • Zmieszko – wskazuje, jakie odpady, powinny trafiać do pojemników z napisem „zmieszane”.

Dzieci bardzo szybko uporały się- z pomocą Super Piątki-  z „posprzątaniem” lasu i dowiedziały się jak poprawnie segregować odpady. Następnym punktem był spacer do lasu. Wizyta w lesie rozpoczęła także dyskusję o powietrzu. O Czystym powietrzu. Dzieci spotkały  SMOKA Wawelskiego, który opowiedział o problemie SMOGu: skąd się on bierze, jakie ma skutki i co my możemy zrobić, aby przeciwdziałać zanieczyszczeniu powietrza.

Na koniec dzieci uczyły się  segregacji w praktyce  oraz zasadziły  drzewo. To była ciekawa lekcja, choć poprowadzona w dość nietypowy dla trzecioklasistów sposób. Zakończyła się postanowieniami, że w domach dzieci zwrócą większą uwagę na segregację odpadów, nauczą segregowania swoje rodziny, a tego typu lekcji musi być więcej.

Kampania informacyjno- edukacyjna Ministerstwa Środowiska „Piątka za segregację” nawiązuje do wprowadzonego w Polsce Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO), zgodnie z którym należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Celem kampanii jest  kształtowanie świadomości ekologicznej mieszkańców Polski oraz prośrodowiskowe zaangażowanie odbiorców przejawiające się w umiejętności właściwej segregacji odpadów. Kampania ma też pokazać, że segregacja odpadów przynosi realne korzyści zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne.

Zachęcamy również do obejrzenia Spotu pierwszej ogólnopolskiej kampanii społecznej Ministerstwa Środowiska skierowanej do dzieci. Kampania EkoDzieciaki zachęca dzieci i rodziców do zachowań proekologicznych, oszczędzania zasobów środowiska i segregowania odpadów.

Więcej o kampanii Ministerstwa Środowiska https://naszesmieci.mos.gov.pl/

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję