Otwarcie Przyrodniczej Ścieżki Edukacyjnej przy Publicznej Szkole Podstawowej im. ks. kan. Jana Sieka w Błędostowie
28 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste otwarcie Przyrodniczej Ścieżki Edukacyjnej przy Publicznej Szkole Podstawowej im. ks. kan. Jana. Sieka w Błędostowie, w którym uczestniczyli były minister środowiska, a obecnie Przewodniczący Sejmowej Komisji Finansów Publicznych- Henryk Kowalczyk, Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Kamila Mokrzycka, Wójt Gminy Winnica Robert Wróblewski, przewodniczący Rady Gminy Winnica Antoni Pieńkos wraz z Radnymi, Zarząd Ochotniczych Straży Pożarnych w Winnicy i Błędostowie, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Winnicy Andrzej Zaręba, przewodnicząca Rady Rodziców Anna Jeż, proboszcz parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Smogorzewie ks. Jarosław Bukowski, sołtysi z miejscowości wchodzących w skład obwodu Szkoły oraz cała społeczność szkolna.
Ścieżka edukacyjna o tematyce: Pszczelarstwo oraz Ornitologia została wybudowana dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Składa się z 19 urządzeń, które pozwolą uczniom poszerzyć, sprawdzić i zweryfikować swoją wiedzę dotyczącą pszczelarstwa i ornitologii. Ścieżka to również niezbędne narzędzie do prowadzenia przez nauczycieli zajęć z edukacji ekologicznej i zakupione w ramach zadania pomoce edukacyjne w postaci gier edukacyjnych. To doskonałe i ciekawe uzupełnienie zaplecza dydaktycznego.
We współczesnym świecie uczeń potrzebuje oryginalnych i absorbujących wszystkie zmysły środków dydaktycznych, dlatego usytuowanie ścieżki na terenie szkoły, przy placu zabaw, rozwinie zainteresowania przyrodnicze nie tylko uczniów z klas I – VIII, ale również przedszkolaków, które już z dużym zainteresowaniem oglądają i manipulują elementami ruchomymi.
Ale to nie jedyna ścieżka edukacyjna, która powstała na terenie powiatu pułtuskiego ze środków WFOŚiGW w Warszawie. Bowiem edukacja to jedna z ważniejszych dziedzin działalności naszego Funduszu. Nasza rola edukacyjna, to wychowanie dla przyszłości, czego efektem będą nie tyle kilometry wodociągów, ale również większa świadomość ekologiczna.
W latach 2018-2019r. na terenie powiatu pułtuskiego Fundusz dofinansował ponad 26 zadań z zakresu: zapobiegania zagrożeniom środowiska i poważnym awariom oraz usuwania ich skutków, edukacji ekologicznej oraz ochrony przyrody w formie dotacji na łączną kwotę ponad 3 milionów zł. Koszt wszystkich inwestycji wyniósł prawie 7 milionów złotych
Dzięki naszemu wsparciu powstało w sumie na terenie województwa mazowieckiego ponad 210 nowych ścieżek edukacyjnych, wybudowano lub zmodernizowano 65 baz edukacyjnych; powstało ponad 800 km ścieżek edukacyjnych i 2 nowe centra edukacji ekologicznej. Dodatkowo zrealizowano ok. 572 programów edukacyjnych, zorganizowano 700 konkursów i olimpiad ekologicznych oraz przeprowadzono ponad 300 akcji i imprez ekologicznych.