OSP w Borzęcinie Dużym, dzięki pożyczce z WFOŚIGW w Warszawie zyskała nowoczesny, średni samochód ratowniczo-gaśniczy z funkcją gaszenia paneli fotowoltaicznych i aut elektrycznych.

30 grudnia 2022 / administrator

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie udzielił gminie Stare Babice pożyczki w wysokości 915 500 zł na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Borzęcinie Dużym.

Umowę pożyczkową w siedzibie Funduszu, 28.12.2022 r. podpisali Marek Ryszka, prezes zarządu WFOŚIGW w Warszawie oraz Sławomir Sumka, wójt gminy Stare Babice. Umowa zakłada możliwość umorzenia do 30 % wypłaconej pożyczki, po spełnieniu odpowiednich warunków. Środki z umorzenia gmina będzie mogła przeznaczyć na kolejne, proekologiczne inwestycje. W podpisaniu umowy wziął udział Michał Prószyński, szef gabinetu politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz radny sejmiku województwa mazowieckiego.

Ochotnicza Straż Pożarna w Borzęcinie Dużym dzięki wsparciu z WFOŚiGW w Warszawie otrzymała nowoczesny wóz GBA-Rt Volvo. Pojazd posiada funkcję ratownictwa technicznego, która ułatwi prowadzenie akcji w trakcie wypadków komunikacyjnych. Ponadto pojazd jest wyposażony w nowoczesny system piany sprężonej CAFS, który umożliwia działania gaśnicze w budynkach posiadających instalacje fotowoltaiczne oraz przy pożarach samochodów elektrycznych i hybrydowych. OSP w Borzęcinie Górnym jest pierwszą jednostką w powiecie warszawskim zachodnim z pojazdem wyposażonym w ten system.

Nowy wóz zastąpił obecnie użytkowany samochód SLRt Fiat Ducato z 2009 roku, który był zbyt mały na  zmieszczenie posiadanego przez jednostkę nowoczesnego wyposażenia ratowniczo – gaśniczego.

Wsparcie OSP priorytetem WFOŚiGW w Warszawie

W 2022 roku Fundusz WFOŚIGW w Warszawie podpisał ponad 700 umów związanych ze wsparciem OSP na kwotę przekraczającą 19 mln zł. Środki, które trafiły do Ochotniczych Straży Pożarnych pozwoliły na zakup nowego sprzętu i wyposażenia; aktywowanie i doposażenie młodzieżowych drużyn pożarniczych; termomodernizację budynków OSP oraz instalację odnawialnych źródeł energii, które przynoszą oszczędności jednostkom. W odpowiedzi na wyzwania, które pojawiły się po wybuchu wojny na Ukrainie Funduszu uruchomił w 2022 roku dofinansowanie na zakup agregatów dużej mocy, które zapewnią w kryzysowych sytuacjach zasilanie np. szkołom czy szpitalom. Urządzenia będą pojawiać się systematycznie w wybranych jednostkach w każdym powiecie w województwie mazowieckim.  

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję