Konferencja na temat rozwoju geotermii w Polsce.

17 kwietnia 2023 / Tomasz Chrzanowski

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu 17.04.2023 r. odbyła się konferencja naukowa “Geotermia dla rozwoju polskich miast i społeczności”. W wydarzeniu wzięła udział minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wskazując, że Polska ma ogromny potencjał w zakresie geotermii.

“Geotermia doskonale wpisuje się w suwerenność. To jest źródło, gdzie nie musimy się o nic prosić. Mamy własne źródło wykorzystania lokalnego potencjału. W Polsce na około połowie terytorium kraju jest ten potencjał. Dotychczas wykorzystaliśmy go w siedmiu miejscach. Toruń przeszedł chyba najtrudniejszą ścieżkę, jeżeli chodzi o geotermię w Polsce – nie tylko, jeżeli chodzi o czas, ale i skomplikowanie, liczbę przeciwników i wrogów, którzy na tej ścieżce byli” – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

W trakcie konferencji Artur Michalski, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW wskazał, że geotermia to najlepsze odnawialne źródło energii. Jest zero emisyjna, nie zanieczyszcza powietrza, jest pożądana społecznie, buduje niezależność energetyczną wspólnoty lokalnej, jest akceptowana społecznie i stabilna cenowo. Wiceprezes NFOŚiGW przedstawił projekty geotermalne, które zostały dofinansowane przez Fundusz.

W wydarzeniu wzięli udział samorządowcy z całej Polski, którzy zrealizowali lub są w trakcie realizacji projektów geotermalnych. Geotermia znalazła się w “Strategii dla ciepłownictwa” przygotowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska jako jedno z kluczowych źródeł. Rząd mając na uwadze ryzyko związane z wykonaniem pierwszych odwiertów badawczych zapewnia ich finansowanie.

„Model transformacyjny Polski jest oparty na naszym potencjale, naszych technologiach, naszych środkach i możliwościach. Będziemy szli swoją, polską ścieżką — przede wszystkim geotermią. Jeżeli potem pojawi się coś dobrego, to będziemy tę technologię jak najbardziej stosować” – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

W panelu „Geotermia – za i przeciw” wziął udział Marek Ryszka, prezes WFOŚiGW w Warszawie, który wystąpił w imieniu konwentu prezesów Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  Wskazał, że energia pozyskana ze źródeł geotermalnych zasila sieci ciepłownicze. W ramach programu priorytetowego Czyste Powietrze realizowanego przez Wojewódzkie Fundusze, odbiorcy indywidualni mogą uzyskać dotację na przyłącze do sieci ciepłowniczych, zapewniając sobie dostęp do tańszej i czystszej energii. Prezes Marek Ryszka dodał, że to na samorządowcach leży odpowiedzialność za bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców, dlatego tak ważna jest dobra współpraca jednostek samorządu terytorialnego z instytucjami finansującymi.

Nagranie konferencji:

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję