Festyn Światowego Dnia Ziemi na Mazowszu

30 kwietnia 2008 / administrator

 

W niedzielę, 27 kwietnia 2008 r. na Polach Mokotowskim w Warszawie odbył się niecodzienny FESTYN zorganizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi 2008. Tematem przewodnim tegorocznego Dnia Ziemi, organizowanego w Polsce już po raz dziewiętnasty, był „KLIMAT W POTRZEBIE”.

Podczas tej największej w Warszawie plenerowej imprezy o charakterze ekologiczno-edukacyjnym, każdy jej uczestnik mógł pogłębić swoją wiedzę ekologiczną, mądrze i ciekawie „pobawić się w ekologię” oraz spotkać się z ludzi o podobnych „środowiskowych” zainteresowaniach. Organizatorzy wraz z wystawcami pragnęli poinformować odwiedzających o najnowszych krajowych i międzynarodowych działaniach na rzecz ochrony klimatu oraz wyjaśnić społeczeństwu, że każdy z nas na poziomie lokalnym, w tym również we własnym gospodarstwie domowym i środowisku pracy może przyczynić się do ograniczenia zużycia energii, materiałów i surowców.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który od 15 lat wspiera finansowo różnorodne działania na rzecz ochrony środowiska na Mazowszu, w tym te związane z organizacją ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Ziemi, jak co roku aktywnie przyłączył się do organizacji FESTYNU.

Podczas tegorocznych obchodów WFOŚiGW w Warszawie przygotował dla odwiedzających stoisko promocyjne. Przez cały dzień przeprowadzano szereg konkursów wiedzy ekologicznej skierowanych do różnych grup wiekowych, począwszy od najmłodszych dzieci poprzez młodzież, a na dorosłych skończywszy. Dla osób lubiących malować zorganizowano konkurs plastyczny pod hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Ziemi 2008 tj. „Klimat w potrzebie”. Na wszystkich uczestników konkursów czekały bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Dla lubiących „prace manualne” czekały warsztaty florystyczne. Na tym stoisku w wykonywaniu efektownych kwiatów z bibuły i kompozycji kwiatowych konkurowały całe pokolenia rodzin. W zmaganiach prześcigały się babcie, mamy i córki. Sztuka wykonania bibułkowych kwiatów spotkała się również z uznaniem męskiej części uczestników FESTYNU, którzy otrzymywali kwiaty wykonane własnoręcznie przez ich dziewczyny i żony.

Nie lada atrakcją przygotowaną przez WFOŚiGW w Warszawie przy współpracy z Miejskim Ogrodem Zoologicznym w Warszawie i Fundacją Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego „PANDA” był kącik zoologiczny – Mini ZOO. Najmłodsi milusińscy mogli poznać ciekawostki z życia zwierzaków: kucyka i osiołka oraz zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia. Nieco starszych zauroczył dostojny orzeł bielik, również mieszkaniec Warszawskiego ZOO. Warto przypomnieć, że od kwietnia 2007 r. WFOŚiGW w Warszawie sprawuje honorową adopcję nad parą orłów bielików: Mateusza i Nowej, podopiecznych stołecznego ZOO. Orzeł, niczym prawdziwy gwiazdor, cieszył się największym zainteresowaniem fotografów – uczestników FESTYNU.

WFOŚiGW w Warszawie przeprowadził również zbiórkę zużytych baterii. Akcja ta cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że chętni pragnący wymienić 20 sztuk baterii za sadzonkę rośliny balkonowej musieli odczekać kilka minut w kolejce. Wszyscy jednak zgodnie potwierdzali, że warto, bo dzięki tej akcji baterie trafią do odpowiedniej utylizacji, a kwiaty – petunie, niecierpki i niezapominajki będą wyjątkowo kolorową ozdobą balkonów. Podczas akcji WFOŚiGW w Warszawie udało się zebrać 840 kg baterii, co w przeliczeniu np. na baterie R6 zwane tradycyjnie „paluszkami” zostało zebranych 35.000 sztuk zużytych baterii.

Wydział Edukacji Ekologicznej i Ochrony Przyrody WFOŚiGW w Warszawie, który koordynował prace nad przygotowaniem stoiska promocyjnego Funduszu, szacuje że stoisko odwiedziło blisko 10.000 osób – mieszkańców Warszawy oraz gości z całej Polski.

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dziękuje wszystkim uczestnikom FESTYNU za udział w konkursach i akcji zbierania zużytych baterii przeprowadzonych na stoisku promocyjnym Funduszu.

Do zobaczenia za rok!

Więcej informacji nt. obchodów światowego Dnia Ziemi 2008 znajdą Państwo na stronie internetowej:www.dzienziemi.org.pl.

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję