Festyn Światowego Dnia Ziemi 2009 w Warszawie

29 kwietnia 2009 / administrator

W niedzielę, 26 kwietnia 2009 r. na Polu Mokotowskim w Warszawie odbył się FESTYNzorganizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi 2009.

„Z ENERGIĄ CHROŃMY KLIMAT” – to hasło tegorocznego Dnia Ziemi, wokół którego koncentrowały się wydarzenia Festynu. Ochrona klimatu jest bowiem ważną dziedziną dla Polski. Wiele miast, instytucji i organizacji podjęła już wyzwania, by prace nad zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery przyniosły efekty. Jednak obok ustaw, pracy urzędników ważne jest także indywidualne zachowanie każdego Polaka w walce o środowisko.
 
W tym duchu organizatorzy Festynu przygotowali różnorodne konkursy, wystawy i akcje happeningowe. Poprzez te działania chcieli poinformować uczestników o najnowszych krajowych i międzynarodowych działaniach na rzecz ochrony klimatu oraz wyjaśnić społeczeństwu, że każdy z nas na poziomie lokalnym, w tym również we własnym gospodarstwie domowym i środowisku pracy może przyczynić się do ochrony klimatu poprzez ograniczenie zużycia energii, materiałów i surowców.
 
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który od 16 lat wspiera finansowo różnorodne działania na rzecz ochrony środowiska na Mazowszu, w tym te związane z organizacją ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Ziemi, jak co roku aktywnie przyłączył się do organizacji FESTYNU.
 
 
Podczas tegorocznych obchodów WFOŚiGW w Warszawie przygotował dla odwiedzających ogromne stoisko promocyjne. Przez cały dzień przeprowadzano szereg konkursów wiedzy ekologicznej skierowanych do różnych grup wiekowych, począwszy od najmłodszych dzieci poprzez młodzież, a na dorosłych skończywszy. Swoją ekologiczną wiedzę sprawdziło prawie 1000 osób.
 
Dla osób lubiących malować zorganizowano konkursy plastyczne pt. „Z energią chrońmy klimat”, w których wzięło udział ponad 200 osób.
 
Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.
 
 
Dla lubiących „prace manualne” czekały warsztaty florystyczne. Na tym stoisku w wykonywaniu efektownych kwiatów z bibuły i kompozycji kwiatowych konkurowały całe pokolenia rodzin. Szacuje się, że we florystycznych zmaganiach sprawdziło się blisko 1500 osób.
 
kąciku odnawialnych źródeł energii można się było dowiedzieć się – co to takiego OZE? Każdy mały i duży uczestnik Festynu mógł złożyć wiatraczek – symbolizujący odnawialne źródła energii i stać się jego właścicielem. Rodzinnie udało się złożyć 1000 sztuk wiatraków, przez ponad 4000 osób.
 
WFOŚiGW w Warszawie przeprowadził również zbiórkę zużytych baterii. Akcja ta cieszyła się tak ogromnym!!! zainteresowaniem, że chętni pragnący wymienić 20 sztuk baterii za sadzonkę rośliny balkonowej musieli odczekać dobre kilkanaście minut w kolejce. Pracownicy WFOŚiGW w Warszawie, mimo niezwykle sprawnej formie odbierania baterii i wydawania kwiatów, nie mogli wynagrodzić wszystkich oddających sadzonki. Ponieważ w pewnym momencie sadzonek petunii, pelargonii, mimulusów i niezapominajek po prostu zabrakło. Ale baterie można było oddawać do końca dnia trwania Festynu. Ci uczestnicy, którzy nie otrzymali kwiatów twierdzili jednak, że warto oddać baterie, nawet bez otrzymania kwiatka, bo dzięki takiej akcji baterie trafią do odpowiedniej utylizacji.
 
Podczas akcji zbierania zużytych baterii przeprowadzonej przez WFOŚiGW w Warszawie została zebrana, jak dotąd, rekordowa ilość – 1720 kg baterii, co w przeliczeniu np. na baterie R6 zwane tradycyjnie „paluszkami” zostało zebranych ponad 70.000 sztuk zużytych baterii.
 
Nie lada atrakcją przygotowaną przez WFOŚiGW w Warszawie przy współpracy z Fundacją Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Warszawie był konkurs nagrody publiczności dla laureatów konkursu fotograficznego pt. „KLIMATY MAZOWSZA”. Celem tego konkursu była popularyzacja ciekawych obiektów i różnorodności przyrodniczej Województwa Mazowieckiego. Nagrodzone i wyróżnione w tym konkursie prace zostały zaprezentowane na wystawie tuż obok stoiska WFOŚiGW w Warszawie. Uczestnicy Festynu mogli w specjalnych głosowaniu wybrać laureata publiczności.
 
O godzinie 16.00 na scenie głównej Festynu Dnia Ziemi – ZIELONE MAZOWSZE z rąk Henryka Jezierskiego – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska i Tomasza Skrzyczyńskiego – Prezesa WFOŚiGW w Warszawie zostały wręczone nagrody dla laureatów tego fotograficznego konkursu oraz została wylosowana nagroda publiczności zarówno dla zwycięskiej fotografii jak i osoby oddającej na nią swój głos.
 
Laureaci I, II i III miejsca, wyróżnieni oraz autor zwycięskiej pracy wybranej przez uczestników Festynu i osoba oddająca na nią swój głos otrzymali niezwykle atrakcyjne nagrody rzeczowe.
 
 
Wydziały WFOŚiGW w Warszawie: Organizacyjny i Edukacji Ekologicznej i Ochrony Przyrody, które koordynowały prace nad przygotowaniem stoiska promocyjnego Funduszu, szacują że stoisko odwiedziło blisko 20.000 osób – mieszkańców Warszawy oraz gości z całej Polski.
 
Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dziękuje wszystkim uczestnikom FESTYNU za udział w konkursach i akcji zbierania zużytych baterii przeprowadzonych na stoisku promocyjnym Funduszu.
Szczególne podziękowania za cierpliwość i wyrozumiałość Zarząd składa wszystkim czekającym w kolejce do oddania zużytych baterii, dla którym niestety zabrakło sadzonek roślin.
 
Do zobaczenia za rok!
 
Więcej informacji nt. obchodów Światowego Dnia Ziemi 2009 znajdą Państwo na stroniewww.dzienziemi.org.pl

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję