Zgłaszanie nieprawidłowości. Zgłaszanie nadużyć. Przestrzeganie zasad równości

Jaki jest cel mechanizmu?

Instytucja Zarządzająca Programem Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), przywiązuje szczególną wagę do zapewnienia realizacji projektów w sposób:

  • etyczny,
  • jawny,
  • przejrzysty.

Wychodząc temu naprzeciw udostępniamy proste narzędzie do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości oraz nadużyć dotyczących projektów w programie FEnIKS.

Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.

Sygnały, zgłoszenia i/ lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności Projektu należy zgłaszać za pomocą:

1) poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa,
2) skrzynki nadawczej ePUAP Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub skrzynki nadawczej ePUAP Ministerstwa Klimatu i Środowiska,
3) formularza internetowego e-Nieprawidłowości, dostępnego na stronie: www.feniks.gov.pl
4) mechanizmu sygnalistycznego rozumianego jako dedykowany adres e-mail: naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl utworzonego w celu zgłaszania nieprawidłowości w rozumieniu art. 2 pkt 31 rozporządzenia nr 2021/1060 oraz nadużyć w rozumieniu art. 3 ust. 2 i art. 4 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1371.

Podejrzenia nieprawidłowości, które dotyczą przedstawicieli instytucji wdrażających Program lub podmiotów realizujących i wykonujących projekty (np. Beneficjentów, Wykonawców).

Czy można przekazać zgłoszenie anonimowo?

Oczywiście istnieje taka możliwość. Takie zgłoszenia również są rozpatrywane. Niemniej w przypadku zgłoszeń, które będą niepełne i nie będzie możliwości kontaktu z osobą dokonującą zgłoszenia w celu uzupełnienia informacji, istnieje ryzyko, że takie zgłoszenie nie będzie mogło zostać wyjaśnione.

W przypadku wyrażenia chęci pozostania anonimowym przez osobę dokonującą zgłoszenia za pośrednictwem poczty elektronicznej, dokonywana będzie pełna anonimizacja zgłoszenia (ze zgłoszenia usunięte zostaną dane osobowe zgłaszającego i inne cechy pozwalające na identyfikację jego tożsamości) przed jej ewentualnym przekazaniem w celu wyjaśnienia sprawy.

Zasady, jakimi kierujemy się przy rozpatrywaniu przekazanych zgłoszeń:

Każde zgłoszenie podlega ochronie przed udostępnieniem osobom nieuprawnionym. Informacje objęte zgłoszeniem, umożliwiające identyfikację osoby dokonującej zgłoszenie, będą chronione zarówno na etapie wyjaśniania sprawy, podczas prowadzenia ewentualnych działań zapobiegawczych, jak również w przyszłości i udostępniane wyłącznie uprawnionym urzędnikom oraz funkcjonariuszom odpowiednich służb.

Wszelkie zgłoszenia będą skrupulatnie rozpatrywane zgodnie z wewnętrznymi procedurami Instytucji Zarządzającej FEnIKS oraz przepisami prawa powszechnie obowiązującego.

Zapraszamy do zapoznania się z tematyką nadużyć finansowych: feniks.gov.pl – nadużycia oraz nieprawidłowości: feniks.gov.pl – nieprawidłowości

Przestrzeganie zasad równościowych

Instytucje oraz beneficjenci realizujący Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (dalej: FEnIKS), zgodnie z postanowieniami Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060, zobowiązani są do przestrzegania horyzontalnych zasad równościowych:

  • zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami,
  • zasady równości kobiet i mężczyzn.

Oprócz horyzontalnych zasad równościowych przy wdrażaniu Funduszy Europejskich obowiązują również horyzontalne warunki podstawowe, które FEnIKS musi spełniać przez cały okres jego realizacji. Tymi warunkami są:

  • warunek skutecznego stosowania Karty praw podstawowych,
  • warunek wdrożenia i stosowania Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

Instytucje zaangażowane w realizację programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko mają obowiązek przestrzegania postanowień Karty praw podstawowych oraz Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych na każdym etapie i w każdym procesie realizacji FEnIKS, czyli podczas przygotowywania, wdrażania, monitorowania, sprawozdawczości, ewaluacji, informacji i promocji oraz kontroli programu.

Natomiast Beneficjenci – zgodnie z podpisanymi umowami o dofinansowanie – zobowiązani są do przestrzegania postanowień tych dokumentów w trakcie realizacji swoich projektów.

Stosowanie zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oznacza, że wszystkie produkty projektów (w tym usługi), które otrzymają dofinansowanie z funduszy unijnych FEnIKS, muszą być dostępne dla wszystkich ich użytkowników/użytkowniczek.

Dostępność pozwala w szczególności osobom z niepełnosprawnościami i osobom starszym na używanie produktów projektu na równi z innymi osobami.

Zgłaszanie podejrzeń o niezgodności projektów lub działań związanych z wdrażaniem FEnIKS z Kartą praw podstawowych lub Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych

Osoby bezpośrednio dotknięte działaniami naruszającymi Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych lub Kartę praw podstawowych, czyli posiadające interes faktyczny (potrzebę zrealizowania swojego uprawnienia lub obowiązku), mogą przekazywać zgłoszenia dotyczące niezgodności projektów lub działań związanych z wdrażaniem Programu z tymi dokumentami. Zgłoszenia przekazują odpowiednio do Instytucji Zarządzającej, Instytucji Pośredniczących oraz Instytucji Wdrażających.

Rozpatrywanie otrzymanych zgłoszeń odbywa się następująco:

  • Instytucje Pośredniczące lub Instytucje Wdrażające rozpatrują zgłoszenia dotyczące projektów lub działań beneficjentów, z którymi zawarły umowę o dofinansowanie projektu, lub w przypadku których podjęły decyzję o dofinansowaniu projektu,
  • Instytucja Zarządzająca rozpatruje zgłoszenia dotyczące projektów lub działań związanych z wdrażaniem Programu, realizowanych przez Instytucje Pośredniczące/Instytucje Wdrażające,
  • Rzecznik Funduszy Europejskich rozpatruje zgłoszenia dotyczące projektów lub działań związanych z wdrażaniem Programu, realizowanych przez Instytucję Zarządzającą.

Zgłoszenia dotyczące niezgodności działań Instytucji Pośredniczących/Instytucji Wdrażających z przepisami Karty praw podstawowych lub Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych mogą być kierowane do Instytucji Zarządzającej:

Otrzymane zgłoszenie o podejrzeniu niezgodności projektu lub działania związanego z wdrażaniem FEnIKS właściwa instytucja rozpatruje, co do zasady, w terminie 2 miesięcy od jego wpływu. Niemniej, w uzasadnionych przypadkach, istnieje możliwość wydłużenia tego terminu, o czym osoba składająca zgłoszenie zostanie poinformowana.

Dodatkowo, obok funkcjonującego mechanizmu zgłoszeń, podmioty lub osoby działające na rzecz dostępności lub równego traktowania mogą poinformować beneficjenta lub instytucję uczestniczącą we wdrażaniu FEnIKS o zauważonych problemach, nieprawidłowościach czy błędach związanych ze stosowaniem postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych lub Karty praw podstawowych.

Więcej informacji na temat przestrzegania zasad równościowych oraz warunków podstawowych znajduje się na stronie programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję