Czyste Powietrze+, czyli prefinansowanie w programie. Beneficjenci dostaną dotacje przed końcem inwestycji.

4 lipca 2022 / Tomasz Chrzanowski

W cieszącym się dużą popularnością i stale rozwijanym programie Czyste Powietrze zostanie zastosowane nowe rozwiązanie finansowe, które będzie bardzo korzystne dla nowych beneficjentów. Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się dotację na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha) oraz ocieplenie domu otrzymają prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Będzie można dostać „z wyprzedzeniem” do 50 proc. maksymalnej możliwej kwoty dotacji.

Szczegóły programu Czyste Powietrze+ przedstawiła 2.07.2022 r. na konferencji prasowej w Radomiu Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska:

„Istotą tego programu jest to, że dajemy przedpłatę, czyli uruchamiamy dotację jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, co pomoże osobom najuboższym. Tym, którzy chcą wymienić piec w swoim domu, ale często nie mają pieniędzy, żeby podjąć się takiej inwestycji z własnych środków. Przeznaczamy kwotę 1,8 miliarda złotych na to działanie. Liczymy, że dzięki temu jeszcze tego lata i tej jesieni rozpoczną się remonty w polskich domach. Szacujemy, że ponad 37 tysięcy rodzin w całej Polsce może skorzystać z programu i przejść na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania swoich domów”.

W konferencji wzięła udział Kamila Mokrzycka, zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Elżbieta Zasada, dyrektor radomskiego wydziału zamiejscowego WFOŚiGW w Warszawie. Do skorzystania z programu Czyste Powietrze zachęcali parlamentarzyści. Poseł Marek Suski wskazał, że celem programu jest nie tylko poprawa jakości powietrza:

„To również poprawa jakości naszego życia, ale też poprawa budżetów domowych. Rząd PiS wspiera wszelkie działania modernizacyjne naszego kraju i wspiera obywateli, którzy chcą modernizować swoje domy”.

Poseł Andrzej Kosztowniak, który w latach 2006 – 2014 był prezydentem Radomia przypomniał, że już w tamtym okresie w mieście były realizowane duże projekty termomodernizacyjne budynków użyteczności publicznej:

“To wszystko spowodowało, że te wszystkie instytucje, które utrzymujemy jako mieszkańcy samorządów wydatkowały mniej pieniędzy na ogrzanie obiektów, ale i tym samym staraliśmy się chronić środowisko”.

Ważną rolę w realizacji programu Czyste Powietrze odgrywają samorządy. Poseł Anna Kwiecień zaapelowała do gmin, które nie przystąpiły jeszcze do programu, aby ułatwiły mieszkańcom składanie wniosków: 

“Dbałość o zdrowie mieszkańców to jest podstawowy obowiązek każdego włodarza i trudno zrozumieć, że państwo do dnia dzisiejszego nie przystąpiliście do programu, który ułatwi mieszkańcom np. wymianę tzw. kopciuchów, po to, żeby ludzie mieszkali w miastach przyjezdnych, w miastach, gdzie jest czyste powietrze”.

W konferencji wzięli również udział posłowie Agnieszka Górska i Dariusz Bąk, a także wójt gminy Zakrzew, Leszek Margas. Obecny był także Sławomir Mazurek ,zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nagranie konferencji prasowej:

https://www.facebook.com/MKiSGOVPL/videos/570596094777625

Relacja TVP3 Warszawa:

https://www.facebook.com/wfosigw.w.warszawie/videos/747244926615748

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję