Azbest – zdecydowanie „NIE”
29 marca 2010r. przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wzięli udział w zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski w Warszawie seminarium szkoleniowym pn. „Usuwanie i unieszkodliwianie azbestu z terenu województwa mazowieckiego – Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032, sposoby przeprowadzania inwentaryzacji, sprawozdawczość oraz możliwości pozyskiwania środków z WFOŚiGW w Warszawie”. Urząd Marszałkowski na seminarium zaprosił przedstawicieli 96 gmin.
Celem seminarium było przedstawienie założeń programu i dokumentacji związanej z procesem usuwania azbestu, ale też wskazanie drogi pozyskiwania środków finansowych na działania związane z likwidacją wyrobów zawierających azbest. Skupiono się wokół zadań wpisanych w „Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami dla Mazowsza 2007-2011 z uwzględnieniem lat 2012-2015”.
Dyrektor Wydziału Ochrony Ziemi i Powietrza WFOŚiGW w Warszawie – Michał Stępień w swojej prezentacji podkreślił zasadność wspierania zadań związanych z utylizacją azbestu. Zarząd Funduszu WFOŚiGW w Warszawie wychodząc naprzeciw temu problemowi już w 2008r. uznał azbest za jeden z priorytetów swojej działalności wprowadzając „Zasady przeznaczania środków WFOŚiGW na dofinansowanie działań z zakresu unieszkodliwiania azbestu na terenie Województwa Mazowieckiego” wraz z„Regulaminem przeznaczania środków na dofinansowanie działań z zakresu usuwania azbestu”. Z tego dofinansowania w 2009r. skorzystało 49 podmiotów, którzy na realizację swoich inwestycji otrzymali ze środków Funduszu prawie 4 mln zł bezzwrotnej dotacji i 150 tys. zł w formie pożyczki. Uczestnikom seminarium Dyrektor Michał Stępień udzielił praktycznych informacji, tj. kto może wystąpić do WFOŚiGW w Warszawie z wnioskiem o dofinansowanie, jakie dokumenty są niezbędne przy składaniu wniosku, jakie obiekty mogą być objęte dofinansowaniem, formy dofinansowania, koszty kwalifikowane, wypłata i rozliczanie środków pochodzących z WFOŚiGW w Warszawie, itp.
W seminarium udział wzięli również przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, firmy EKOFOL II S.A. (administrującej internetową bazę azbestową – WDBA) oraz reprezentanci gmin i miast województwa mazowieckiego.