Podsumowanie kampanii Czyste Mazowieckie
12 grudnia 2019 roku w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie podsumowano kampanię Wojewody Mazowieckiego „Czyste Mazowieckie”, która została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczył Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Marek Ryszka.
Podczas wydarzenia Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł wręczył nagrody laureatom konkursu „Czyste Mazowieckie”.
Zadaniem uczestników było stworzenie dowolną techniką projektu czystego, zdrowego i przyjaznego do życia miasta, a następnie wykonanie i sfotografowanie makiety obrazującej opisany pomysł. Celem konkursu było rozwijanie świadomości ekologicznej, poruszenie problemu zanieczyszczenia środowiska, a także rozbudzanie kreatywności. Nagrodę główną otrzymała uczennica ze Szkoły Podstawowej w Ostrowi Mazowieckiej.
W tym roku w ramach kampanii „Czyste Mazowieckie” wiedzę o działaniach na rzecz lepszego powietrza przekazano w 50 szkołach na terenie województwa mazowieckiego i przeszkolono ponad 2,6 tys. uczniów. Poza szkoleniami w ramach kampanii „Czyste Mazowieckie” zorganizowano także warsztaty edukacyjne dla rodzin i uczniów, które odbyły się w Raszynie, Otwocku Winnicy i Wyszkowie. Podczas wszystkich spotkań odbywały się m.in.: pokazy doświadczeń naukowych występy artystyczne uczniów, w których głównym tematem były właściwości fizyczne powietrza i sadzenie drzew. Rozdawano także materiały informacyjno-promocyjne.
„Czyste Mazowieckie” to rozbudowany ekologiczny program edukacyjno-informacyjny dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych realizowany na terenie województwa mazowieckiego. Kampania zwraca uwagę na dbałość o czyste powietrze przy jednoczesnym edukowaniu o emisji gazów i pyłów.
Kampania Wojewody Mazowieckiego Czyste Mazowieckie wpisuje się w rządowy Program Czyste Powietrze realizowany w województwie mazowieckim przez WFOŚiGW w Warszawie. To pierwszy w historii Polski tak szeroki program rządowy związany z poprawą jakości powietrza, w ramach którego możliwe jest udzielenie wsparcia dla termomodernizacji domów jednorodzinnych oraz wymiany starych źródeł ogrzewania.
Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. Program Czyste Powietrze ma służyć przede wszystkim poprawie stanu powietrza w Polsce poprzez: zwiększenie efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych, a także poprzez zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do powietrza – zarówno w budynkach istniejących, jak i w budynkach nowo budowanych.
Zdjęcia: Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie