UWAGA! Wykładnia prawna dot. wystawiana PIT 8C

3 lutego 2011 / administrator

W związku z kierowanymi do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie pytaniami odnośnie konieczności naliczania podatku dochodowego od środków, które Fundusz przekazał w formie dotacji z przeznaczeniem na likwidację i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest, Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie uprzejmie informuje, że z dniem 21 grudnia 2010r. weszła w życie nowelizacja Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) polegająca na dodaniu w art. 403 ust. 3-6, zgodnie z którym w brzmieniu:

„3. Finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, o którym mowa w ust. 1 i 2, odbywa się w trybie określonym w przepisach odrębnych, z zastrzeżeniem ust. 4-6.
4. Finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, o którym mowa w ust. 1 i 2, może polegać na udzielaniu dotacji celowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych, z budżetu gminy lub budżetu powiatu na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji:
1) podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych, w szczególności:
a) osób fizycznych,
b) wspólnot mieszkaniowych,
c) osób prawnych,
d) przedsiębiorców;
2) jednostek sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.
5. Zasady udzielania dotacji celowej, o której mowa w ust. 4, obejmujące w szczególności kryteria wyboru inwestycji do finansowania lub dofinansowania oraz tryb postępowania w sprawie udzielania dotacji i sposób jej rozliczania określa odpowiednio rada gminy albo rada powiatu w drodze uchwały.
6. Udzielenie dotacji celowej, o której mowa w ust. 4, następuje na podstawie umowy zawartej przez gminę lub powiat z podmiotami określonymi w ust. 4. W przypadku gdy dotacja stanowi pomoc publiczną lub pomoc de minimis jej udzielenie następuje z uwzględnieniem warunków dopuszczalności tej pomocy określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej.”
 
Z ww. przepisów jednoznacznie wynika, iż od 21 grudnia 2010r. z budżetu gminy lub budżetu powiatów mogą być udzielane dotacje celowe na finansowanie lub dofinansowanie ochrony środowiska, w tym m.in. realizację przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami dla osób fizycznych. Dotacje te są dotacjami celowymi w rozumieniu przepisów ustawy z 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych, a ich przekazywanie odbywa się na podstawie umowy zawartej przez gminę lub powiat z podmiotami, w tym m.in. z osobami fizycznymi. Jednocześnie należy uznać, iż taka forma przekazania środków powoduje konieczność objęcia ich podatkiem dochodowym od osób fizycznych. PIT 8 C powinien w takiej sytuacji zostać wystawiony przez podmiot udzielający dotację.
 
Do dnia 21 grudnia 2010r. dotacje na finansowanie lub dofinansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej na zasadach dotacji celowej nie były możliwe. Taki stan prawny funkcjonował od 1 stycznia 2010r. kiedy to zlikwidowano gminne i powiatowe fundusze ochrony środowiska. Przekazywane w tej sytuacji prawnej, zdaniem Funduszu, środki z budżetu gmin i powiatu osobom fizycznym na usuwanie i unieszkodliwianie azbestu nie mogły być dotacją celową w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych, a jedynie nieodpłatnym świadczeniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 114 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z treści cytowanego powyżej przepisu wynika, że aby podatnik mógł skorzystać ze zwolnienia od podatku określonego tym przepisem musi otrzymać:
·         nieodpłatne świadczenie bądź
·         świadczenie częściowo odpłatne, bądź
·         świadczenie rzeczowe (w naturze),
·         świadczenia te muszą być sfinansowane (współfinansowane) z konkretnych, ściśle określonych źródeł.
 
Jeżeli zatem podatnik otrzymał takie świadczenie i było ono finansowane lub współfinansowane m.in. ze środków budżetu jednostki samorządu terytorialnego w ramach rządowych programów, to wartość tego świadczenia jest zwolniona z podatku. Ze zwolnienia będzie zatem korzystała udzielona pomoc osobom fizycznym na usuwanie azbestu z uwagi na fakt, iż jest realizowana w ramach „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032” przyjętego przez Radę Ministrów stosowną uchwałą.
 
Celem potwierdzenia powyższego udzielający pomocy podmiot powinien jednak wystąpić do Ministra Finansów o interpretację indywidualną w tej sprawie.

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję