Zbliżają się kolejne obchody Światowego Dnia Ziemi 2011

8 kwietnia 2011 / administrator

 

Początki obchodów Dnia Ziemi na świecie sięgają roku 1970, kiedy to aktywiści z nurtów proekologicznych postanowili nazwać organizowane 22 kwietnia akcje Dniem Ziemi. Sukces tego pomysłu stał się zaczynem dorocznych obchodów, które wypromował Gaylord Nelson, amerykański senator wspierający ochronę środowiska.

Podczas minionych 40 lat Dzień Ziemi zyskał 17.000 partnerów i organizacji, którzy efektywnie włączyli się w ochronę środowiska, obchodzony jest w 192 krajach. Ponad miliard osób rokrocznie uczestniczy w wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Dnia Ziemi, co czyni go największym świeckim świętem na świecie.
 
Od 1990 roku Dzień Ziemi obchodzony jest również w Polsce. Od 1994 roku ogólnopolskie obchody Dnia Ziemi organizuje Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Głównym zadaniem tego święta od samego początku jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem jej mieszkańców. Obchodom Dnia Ziemi, co roku przyświeca inne hasło, będące odzwierciedleniem aktualnych problemów ekologicznych podnoszonych na arenie światowej i państwowej: DRZEWO (1996), POMIĘDZY ZIEMIĄ A NIEBEM” (1997), WODA (1998), NAWET PTAKOM POTRZEBNA JEST ZIEMIA” (1999), CZYSTA ZIEMIA, CZYSTA ENERGIA” (2000), CZYSTA ENERGIA – CZYSTA WODA (2001), SZLAKI NATURY, SZLAKI KULTURY, (2002), WODA (2003), DARY ZIEMI (2004), DEKADA EDUKACJI NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU (2005), RZEKA (2006), ZIEMIA ODZYSKANA (2007), KLIMAT W POTRZEBIE (2008), Z ENERGIĄ CHROŃMY KLIMAT (2009), RÓŻNORODNOŚĆ W NAS, BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS (2010).
 
Organizując co roku Dzień Ziemi wierzymy, że edukacja poprzez konkursy, wystawy i finałowy piknik na Polu Mokotowskim w Warszawie sprawią, że uczestnicy zmienią sposób patrzenia na przyrodę i zrozumieją konieczność dbania o stan środowiska. Od 1996 roku udało nam się:
·         Rozdać około 142 tysięcy sadzonek drzew,
·         Zebrać około 50 ton makulatury,
·         Zebrać około 70 ton szkła,
·         Zebrać około 36 ton zużytych baterii,
·         Zebrać około 50 ton elektrośmieci, w zamian rozdać 20 tysięcy roślin ozdobnych,
·         Zorganizować akcję w obronie warszawskich parków. 1998 i 1999 r. – akcja OCALMY POLE MOKOTOWSKIE, 2003r. – akcja POPARCIA IDEI PARKU PRZY DWORCU ZACHODNIM,
·         Zorganizować konkursy, w których udział wzięło około 75 tysięcy dzieci i młodzieży z całej Polski,
·         Zbudować złożoną z ponad 800 prac dzieci ZIELONĄ PIRAMIDĘ MARZEŃ (piramida stanęła przy Krakowskim Przedmieściu, obok pomnika Bolesław Prusa, można ja było oglądać do końca 2000 r.),
·         Zebrać podczas festynów Dnia Ziemi w parku Agrykola i na Polu Mokotowskim około 1.100.000 uczestników,
·         Rozdać 27.000 ekologicznych, lnianych toreb (akcję zapoczątkowaliśmy w 1994 r.),
·         Postawić na Polu Mokotowskim KRĄG MEGALITÓW – Pomnik Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego (w 2000 roku, w roku 2001 krąg przenieśliśmy na teren Biblioteki Narodowej),
·         Wyłonić 10 laureatów konkursu CZŁOWIEK ROKU POLSKIEJ EKOLOGII (konkurs organizowany od 2001 r.).
 
Powyższe statystyki to tylko niewielka część tego, co dzieje się podczas święta Dnia Ziemi. Nie możemy zapomnieć o naszych wystawcach, którzy co roku licznie zjeżdżają się na Pole Mokotowskie: artystach, autorach wystaw; miastach i gminach organizujących własne święta Dnia Ziemi oraz wszystkich, którzy bezpośrednio i pośrednio angażują się w organizację tego wyjątkowego święta.
 
Obchody Światowego Dnia Ziemi ‘2011, związane są z obchodami Międzynarodowego Roku Lasów, i odbywają się pod hasłem „Las całkiem blisko nas”. Finał obchodów odbędzie się 8 maja w Warszawie, Park Pole Mokotowskie.
 
Wszystkich gorąco zachęcamy do zamieszczania na naszej stronie www.dzienziemi.org.pl informacji o organizowanych lokalnie obchodach DNIA ZIEMI i wysyłanie kandydatur do konkursu CZŁOWIEK ROKU POLSKIEJ EKOLOGII ‘2010 Wiemy, że w Polsce organizowane są liczne wydarzenia z okazji tego święta a wśród organizatorów są i tacy, którzy w sposób ponadprzeciętny angażują się w ochronę środowiska, nie bacząc na trud prac podjętych dla dobra wspólnego. POINFORMUJCIE NAS O TYM.
 
 
RECYKLING – podczas Dnia Ziemi 2011
 
Jednym z punktów programu będzie zbiórka odpadów przeznaczonych do przetworzenia. Od 10.00 – 17.00 będą zbierane: makulatura, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (tylko drobny i średni: komputery, telewizory, monitory, telefony komórkowe, drobny sprzęt AGD jak żelazka, suszarki itd.) oraz zużyte świetlówki. W zamian za przyniesioną makulaturę i zużyty sprzęt przekażemy sadzonki drzewek i kwiatów wg przelicznika:
– każde 5 kg makulatury – 1 sadzonka
-każda sztuka średniego sprzętu elektrycznego (żelazko, telewizor, monitor itd.) – 1 sadzonka
– za każde 3 telefony komórkowe – 1 sadzonka
 
Na stoisku obok punktu zbiórki pokażemy dlaczego recykling jest ważny, a odpady należy traktować jak cenny surowiec. Pokażemy jak przebiega proces przetwarzania niektórych odpadów i na co przetwarzane są poszczególne elementy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Ponadto będzie można skorzystać z kalkulatora CO2 i dowiedzieć się jak można zredukować jego emisję poprzez recykling. Działania te mają na celu edukację i uświadomienie, jak wiele każdy z nas może zrobić dla ochrony ograniczonych zasobów Ziemi, m.in. lasów. Zapraszamy!
 
 
Grażyna Hodun
Koordynator ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Ziemi
___________________________________________________________________________
Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej
ul. Raszyńska 32/44, lok. 140
02-026 Warszawa
tel. 22 668 92 68, fax: 22 883 50 96
 
Patronat honorowy: Marszałek Sejmu RP, Minister Środowiska, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m. st. Warszawy, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska
Współpraca: Ministerstwo Środowiska, Lasy Państwowe, Kampinoski Park Narodowy, Społeczny Instytut Ekologiczny, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego
Finansujący: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
Patronat medialny: Jedynka Polskie Radio, Radio dla Ciebie, Gazeta Wyborcza
Metro, Polski Portal Ekologiczny www.ekologia.pl, Portal www.zielonalekcja.pl, Portalwww.polemokotowskie.pl
 

Plakat obchodów Światowego Dnia Ziemi 2011 [pobierz]

 

 

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję