Wybierz rzetelnego wykonawcę realizując inwestycję w programie Czyste Powietrze
W naszym programie nie promujemy konkretnych firm wykonawczych, ani urządzeń i materiałów, dlatego uważaj na to, z kim współpracujesz i co wybierasz, bo robisz to na własne ryzyko. To Ty zawierasz umowę o dotację i ponosisz odpowiedzialność za jej wydatkowanie.
Ważne jest, aby decyzje o zawarciu umowy były podejmowane przez wnioskodawcę bez nacisków i nie w pośpiechu, po sprawdzeniu danego wykonawcy (czy ta firma istnieje, czy ma doświadczenie w realizacji proponowanych usług). Należy zwrócić uwagę, że najczęściej próby oszustwa są podejmowane przy tworzeniu atmosfery pośpiechu i nacisków, że decyzja musi być podjęta natychmiast, bez możliwości przemyślenia. Wybór polecanych lub znanych wnioskodawcy wykonawców jest wyborem, który minimalizuje ryzyko próby oszustwa.
Wystrzegaj się akwizytorów pukających do Twoich drzwi, osób podszywających się pod przedstawicieli gminy, WFOŚiGW czy NFOŚiGW, uważaj także na ulotki i inne materiały z bezprawnie używanym logo programu, czy wymienionych instytucji.
Wybierz rzetelnego wykonawcę. Nie narażaj się na niepotrzebne wydatki. Zanim wybierzesz wykonawcę:
- Sprawdź jego doświadczenie i uprawnienia;
- Zapytaj o szczegóły umowy;
- Nalegaj na ustalenie i zapisanie szczegółów współpracy, szczególnie te dotyczące zakresu prac, terminów, harmonogramu prac i płatności w etapach – zgodnie z postępem prac, materiałów, parametrów urządzeń;
- Pomyśl też o gwarancji i serwisie posprzedażowym mając na uwadze ewentualną kontrolę przedsięwzięcia w przyszłości, wykonawca już na początku – jeszcze przed rozpoczęciem prac – powinien poinformować o warunkach gwarancji (w warunkach utrzymania gwarancji może być np. obowiązkowy okresowy serwis, który jest odpłatny).
Przypominamy też o kilku obowiązkach dotyczących wykonawcy wynikających z programu Czyste Powietrze:
- Wykonawca, z którym podpisujesz umowę musi działać na rynku usług budowlanych, remontowych lub montażowych co najmniej 1 rok albo posiadać doświadczenie w realizacji co najmniej 15 inwestycji dla beneficjentów programu Czyste Powietrze,
- Zakres przedmiotu umowy zawartej z wykonawcą powinien wynikać z dokumentu podsumowującego audyt energetyczny, umowa z wykonawcą powinna precyzować parametry techniczne, rodzaje wykorzystywanych materiałów i inne szczegóły ważne dla danego zakresu prac
- W Portalu Beneficjenta w dziale Czyste Powietrze znajduje się wzór umowy z wykonawcą (załączamy go również pod artykułem). To dobrowolny dokument, ale jeśli zdecydujesz się na podpisanie innego, to pamiętaj, że musisz uwzględnić obowiązkowe treści z naszego wzoru (zostały one oznaczone gwiazdką w udostępnionym wzorze).
- Praktyczne porady dla Beneficjentów na temat współpracy z wykonawcą znajdziesz w broszurze, którą załączamy poniżej.
Broszura [pobierz]
Wzór umowy z wykonawcą [pobierz]
