Światowy Dzień Ziemi ‘2017 pod hasłem „W kierunku natury”

21 kwietnia 2017 / Anna Mzyk

WFOŚiGW w Warszawie po raz kolejny aktywnie przyłączył się do organizacji Światowego Dnia Ziemi. Głównemu koordynatorowi obchodów tj. Fundacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Warszawie – Fundusz udzielił na przygotowanie finałowego festynu Dnia Ziemi dotację w wysokości ponad 107 tys. zł. Patronat honorowy nad Dniem Ziemi objął Artur Dąbrowski Prezes Zarządu WFOŚiGW w Warszawie. Finałowy festyn odbędzie się w niedzielę 4 czerwca br., w godz. 10.00-18.00 w Warszawie w Parku Pole Mokotowskie.

 

Światowy Dzień Ziemi, największe świeckie święto świata, jest obchodzone obecnie w 192 krajach 22 kwietnia przez ponad miliard ludzi. Jest to święto jednoczące obywateli bez względu na kolor skóry, religię, polityczne przekonania, uczące troski o dobro wspólne, uczące czym jest środowisko naturalne, przyroda, ziemia i jak ludzie mają się wobec ziemi zachowywać, by mogła służyć następnym pokoleniom.
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi poświęcone są różnorodności biologicznej i jej ochronie. Jest to temat ważny i szczególnie nam bliski, zwłaszcza w kontekście efektu cieplarnianego, wzrostu zanieczyszczeń wód i powietrza.
Jest wiele definicji bioróżnorodności, a jedną z ostatnio sformułowanych jest definicja zamieszczona w Milenijnym Przeglądzie Ekosystemów: „Bioróżnorodność jest zmiennością żywych organizmów wszystkich środowisk występujących na Ziemi, włączając w to siedliska lądowe, morskie, inne ekosystemy wodne oraz ekologiczne kompleksy złożone z tych siedlisk; obejmuje ona zróżnicowanie wewnątrzgatunkowe, między gatunkami i zróżnicowanie ekosystemów. Bioróżnorodność tworzy podstawę szerokiego wachlarza świadczeń ekosystemów, który w istotny sposób kształtuje dobrobyt człowieka”.

 

Przez cały dzień pikniku na uczestników czekać będzie wiele atrakcji przygotowanych przez organizacje pozarządowe, instytuty, wyższe uczelnie, parki narodowe, Lasy Państwowe, itd., w tym oczywiście Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Na stoisku WFOŚiGW w Warszawie podczas „Dnia Ziemi ‘2017” wszystko będzie się kręcić wokół ochrony różnorodności biologicznej. Odwiedzający będą mogli wziąć udział w:

  • warsztatach i konkursie plastycznym pt. „W kierunku natury”;
  • składaniu papierowych wiatraków;
  • rodzinnym układaniu małych i wielkoformatowych puzzli.

Gorąco zachęcamy Państwa do przyjścia 4 czerwca br. na Pole Mokotowskie, w Warszawie, w godz. 10.00 – 18.00. Przez cały dzień czekać będzie na Państwa wiele atrakcji.

Więcej na stronie Organizatora – Fundacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Warszawie www.dzienziemi.org.pl

———————————————-
Patronat honorowy: Minister Środowiska, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m. st. Warszawy, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Finansujący: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dzień Ziemi 2017 impreza współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Współpraca: Lasy Państwowe, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie sp. z o. o., Tramwaje Warszawskie sp. z o.o., „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o., Związek Pracodawców Polskich Parków Narodowych, Kampinoski Park Narodowy.

Partner merytoryczny projektu: Ministerstwo Środowiska, Polska Organizacja Turystyczna.

Sponsorzy projektu: Remondis Electrorecycling, Electro System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., Bank Ochrony Środowiska.

Patronat medialny: Polskie Radio RDC, Nasze Miasto, Portal www.zielonalekcja.pl, Portal Ulica Ekologiczna, Portal Ekologia.pl

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję