Porozumienie WFOŚiGW w Warszawie oraz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie ws. współpracy na rzecz dofinansowania mazowieckich jednostek PSP i OSP.
W obecności wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Macieja Wąsika, prezes WFOŚiGW w Warszawie Marek Ryszka oraz Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Jarosław Piotrowski podpisali porozumienie dotyczące współpracy przy realizacji programów finansujących działania Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa mazowieckiego.
„Bardzo dziękuje WFOŚiGW w Warszawie za doskonałą współpracę z strażą pożarną i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji w zakresie wspierania inicjatyw, które służą naszemu bezpieczeństwu, ochronie ludności i ochronie przeciwpożarowej. Fundusz to bardzo ważne źródło finansowania mazowieckich inicjatyw i chciałem podkreślić, że ta współpraca jest doskonała i bardzo dobra.” – mówił Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
Umowy dotyczą programów WFOŚiGW w Warszawie dofinansowujących zakup agregatów dużej mocy dla OSP oraz zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych dla komend powiatowych i miejskich Państwowej Straży Pożarnej.
“Dzisiaj spotykamy się na podpisaniu dwóch porozumień. Pierwsze jest kontynuacją celu, jaki sobie założyliśmy po wybuchu wojny na Ukrainie, żeby wzmocnić gotowość do niesienia pomocy poprzez ochotnicze straże pożarne tak, aby na terenie każdego powiatu województwa mazowieckiego jedna jednostka OSP była wyposażona w agregat prądotwórczy o dużej mocy powyżej 100 kVA, który jest w stanie zasilić budynki użyteczności publicznej” – powiedział Marek Ryszka, prezes WFOŚiGW w Warszawie.
Drugie porozumienie dotyczy dofinansowania zakupu instalacji fotowoltaicznych z montażem na jednostkach komend powiatowych PSP. Podobny program WFOŚiGW w Warszawie realizuje również dla ochotniczych straży pożarnych od kilku lat. W tym roku na ten cel do jednostek OSP trafi około mln zł. W ramach współpracy Komendant Wojewódzki posiadając wiedzę o potrzeba poszczególnych jednostek OSP i PSP dokona oceny merytorycznej wniosków o dofinansowanie oraz sporządzi wykaz jednostek proponowanych do udzielenia dofinansowania.
„Agregaty prądotwórcze – jeżeli zajdzie konieczność ich użycia – będą zabezpieczeniem mieszkańców Mazowsza. (…) Fotowoltaika to nowe technologie, które wkraczają do Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Na pewno poprawią warunki socjalno- bytowe strażaków, jak również obniżą koszty funkcjonowania strażnic” – mówił szef mazowieckiej PSP st. bryg. Jarosław Piotrowski.
W ramach programu zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych Fundusz dofinansuje do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 75 tys. zł na jedno przedsięwzięcie.