WFOSiGW w Warszawie przekaże 350 tys. zł na zakup ambulansu kryminalistycznego służącego do wykrywania przestępstw przeciwko środowisku naturalnemu.
Umowę dotacyjną 20.03.2023 r. w Radomiu podpisali Marek Ryszka, prezes zarządu WFOŚiGW w Warszawie oraz
Insp. Dariusz Król, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu. W wydarzeniu wzięli udział: Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska, posłowie Anna Kwiecień i Marek Suski oraz Sławomir Mazurek, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu dzięki dotacji w wysokości 350 000 zł zakupi ambulans kryminalistyczny, który będzie wykorzystywany do prowadzenia czynności związanych ze zwalczaniem przestępstw przeciw środowisku. Ułatwi zbieranie i zabezpieczenia śladów oraz dowodów. Ze szczególnym uwzględnieniem próbek wody, gleby i pyłów. Funkcjonariusze zyskają przestrzeń do prowadzenia czynności służbowych na miejscu zdarzeń kryminalnych przeciw środowisku. Dotacja sfinansuje 50% kosztów zakupu specjalistycznego pojazdu.
„Jesteśmy wdzięczni policjantom za ich codzienną, ofiarną służbę. Dzięki niej Polacy mogą czuć się bezpiecznie. Policja odgrywa też ważną rolę w ściganiu osób odpowiedzialnych za przestępstwa przeciwko środowisku naturalnemu. Wspieramy działania Mazowieckiej Policji w ramach finansowania monitoringu środowiska poprzez zakup nowoczesnego sprzętu, który ułatwi ściąganie przestępców” – przypomina Marek Ryszka, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
W Polsce działa unikalny w skali Europy i świata system finansowania ochrony środowiska, którego kluczową część stanowi szesnaście Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wojewódzkie Fundusz, które funkcjonują od trzydziestu lat, ściśle współpracują z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Stanowią instrument finansowy dla Ministra Klimatu i Środowiska wspierający realizację polityki ekologicznej państwa. W tym systemie finansowanie ochrony środowiska polega na ściśle określonym wydatkowaniu środków pochodzących z opłat za korzystanie z zasobów naturalnych i kar za zanieczyszczanie środowiska naturalnego.