405 tys. zł pożyczki z WFOŚiGW w Warszawie na zakup elektrycznego busa dla Pułtuska.

7 czerwca 2022 / administrator

Pułtuskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. otrzymało 405 tys. zł pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na pokrycie kosztów zakupu elektro-solarnego busa nowej generacji. Pojazd pojawił się na ulicach miasta już w styczniu i zastąpił tzw. zielone busy, które dotychczas służyły mieszkańcom. 

6.06.2022 r. w Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Pułtusku umowę w imieniu WFOŚiGW w Warszawie podpisała zastępca prezesa Funduszu, Kamila Mokrzycka. Pułtuskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. reprezentował zarząd spółki: Kamil Szczepański i Damian Szewczyk. Umowa pożyczki przewiduje możliwość umorzenia do 30% jej wartości.

W wydarzeniu wziął udział wicepremier Henryk Kowalczyk, poseł ziemi pułtuskiej, który zabiegał o wsparcie finansowe na rozwój elektromobilności w Pułtusku. Obecni byli również burmistrz miasta Wojciech Gregorczyk oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Pułtusku Ireneusz Purgacz.

Przyznane przez WFOŚiGW w Warszawie dofinansowanie pozwoli na ograniczenie emisji zanieczyszczeń w Pułtusku oraz obniżenie wykorzystania paliw w transporcie. Wsparcie rozwoju miejskiej elektromobilności jest szczególnie ważne dla rozwoju średnich i małych ośrodków. Mobilność mieszkańców może mieć kluczowe znaczenie nie tylko dla środowiska, ale także dla rozwoju gospodarczego i jakości życia w tych miejscowościach.  

Zakupiony przez spółkę PPUK Sp. z o.o. niskopodłogowy pojazd K-Bus E-Solar City może przewozić 26 pasażerów. Jego zasięg po jednym ładowaniu wynosi nawet 100 kilometrów. Na co dzień bus obsługuje trasy komunikacji miejskiej w Pułtusku. W sezonie turystycznym, w weekendy zamienia się w turystycznego eko-busa, którym można wraz z przewodnikiem zwiedzać miasto.

W ramach rozwoju elektromobilności i ograniczenia emisji zanieczyszczeń gmina Pułtusk podęła już szereg działań. W ostatnim czasie na terenie miasta pojawiła się stacja ładowania pojazdów elektrycznych, a miejski urząd zakupił samochód elektryczny. Wkrótce w Pułtusku pojawi się również ekologiczna wiata przystankowa.

Zdjęcia pochodzą z portalu: pultusk.news

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję