Dzień Czystego Powietrza- 14 listopada

14 listopada 2019 / administrator

O tym, że oddychanie czystym powietrzem jest ważne dla funkcjonowania naszego organizmu nie trzeba nikogo przekonywać. Na istotę tego problemu wskazuje chociażby fakt, iż ustanowiony został Dzień Czystego Powietrza, który obchodzony jest każdego roku 14 listopada. Dlatego warto zastanowić się, co możemy zrobić dla naszego zdrowia i ochrony środowiska, ponieważ czyste powietrze to podstawa i dobro, którego powinniśmy chronić niczym największego skarbu.

JAK DBAĆ O CZYSTE POWIETRZE?

Największym wrogiem czystego powietrza jest smog. Główną przyczyną jego powstawania jest niska emisja, czyli m.in. spaliny wydobywające się z kominów nieocieplonych domów jednorodzinnych.

Teraz zdecydowanie łatwiej jest wymienić piec czy zadbać o ocieplenie domu dzięki funkcjonującemu od września 2018r. Programowi Czyste Powietrze http://wfosigw.pl/mija-rok-od-uruchomienia-programu-czyste-powietrze/. W ramach tego programu można otrzymać dofinansowanie na przeprowadzenie kompleksowego docieplenia budynku, wymiany stolarki okiennej i kotła na piec nowej generacji. Ocieplanie naszych domów dobrym materiałem izolacyjnym to nie tylko spore oszczędności w domowym budżecie, ale i gwarancja zdrowia nie tylko dla nas, ale i przyszłych pokoleń.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie zachęca do korzystania z oferty finansowej w ramach Programu Czyste Powietrze. W województwie mazowieckim  zainteresowanie Programem Czyste Powietrze jest niezmiennie duże. Obecnie do Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wpłynęło ponad 10 800 wniosków w ramach dofinansowania z Programu Czyste Powietrze i podpisano ponad 5500 umów dotacyjnych na kwotę niemalże 95 mln zł. Ponadto zawarto około 200 umów pożyczkowych na kwotę przekraczającą 5 mln. zł.

Zdecydowanie najwięcej wniosków w województwie mazowieckim składanych jest na montaż źródła ciepła (zarówno wymiana w budynkach istniejących oraz zakup nowych w budynkach nowobudowanych). Kolejną grupę pod względem ilości stanowią wnioski kompleksowe tj. obejmujące swym zakresem zarówno montaż źródła ciepła jak i termomodernizację budynków.

„Zadbaj o swój kawałek nieba” – to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministerstwa Środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce pn. „Czyste Powietrze – zdrowy wybór!”. Ma ona nie tylko wyjaśniać przyczyny powstawania zjawiska smogu, ale przede wszystkim zachęcać Polaków do podejmowania działań, które służą zmniejszeniu emisji szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza. Powietrza, od którego zależą nasze zdrowie i stan środowiska.

Drzewa są niezwykle skuteczne w oczyszczaniu powietrza z toksycznych gazów i pyłów, w tym także smogu, uczestniczą również w redukcji gazów cieplarnianych. Średniej wielkości drzewo pochłania aż 1 tonę dwutlenku węgla na 1m3 i produkuje przy tym 727 kg tlenu! Liście drzew działają podobnie jak filtry – pochłaniają powietrze wraz z unoszącymi się pyłami i związkami chemicznymi. Aby poprawić jakość powietrza w okolicy, warto w przydomowym ogródku posadzić kilka drzew i krzewów – można też, we współpracy z gminą czy dzielnicą, zorganizować wspólne sadzenie drzew. To świetny sposób na spędzenie weekendu z rodziną czy sąsiedzką integrację, a przy okazji troska o zdrowie i powietrze, którym oddychamy.

Czyste Powietrze bezpośrednio związane jest również ze stanem czystości rzek, lasów i miast. Jeśli będą w nich zalegały porozrzucane śmieci i odpady to nie ma możliwości, aby powietrze było czyste. Warto zatem pamiętać o segregowaniu śmieci i ich właściwej utylizacji oraz składowaniu.

„Piątka za segregację” to hasło przewodnie kampanii informacyjno- edukacyjnej Ministerstwa Środowiska, która ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. Dotyczy ona Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów i jest skierowana zarówno do samorządów, jak i do właścicieli gospodarstw domowych. Kampanię wspiera również program edukacyjny dla dzieci. https://naszesmieci.mos.gov.pl/

Zdjęcia:pixabay

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję