Wielkie zarybianie Jeziora Zegrzyńskiego

9 kwietnia 2010 / administrator

 

Dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w postaci dotacji do kwoty 450 tys. złotych Jezioro Zegrzyńskie mogło zostać dodatkowo zarybione. Dofinansowanie zostało przyznane w ramach „Odbudowy zasobów ichtiofauny w obwodach rybackich rzek Bug, Rządza i Narew (Jezioro Zegrzyńskie) dotkniętych „przyduchą letnią”, która miała miejsce w lipcu 2009r.

Zadanie realizowane jest przez Okręg Mazowiecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie na podstawie opinii Instytutu Rybactwa Śródlądowego i z akceptacją Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. Polega ono na odbudowie stanu ichtiofauny w obwodach rybackich rzeki Bug nr 5, Rządza nr 1 i Narew nr 7 poprzez zwiększone zarybienia gatunkami drapieżnymi i reofilnymi, których populacje w drastyczny sposób zostały ograniczone przyduchą zaistniałą w lipcu ubiegłego roku. W bieżącym roku ZPZW zaplanowało przeprowadzenie zarybień 9 gatunkami ryb, w tym gatunki reofilne (boleń, brzana, świnka, jaź, kleń) i gatunki drapieżne (okoń, sandacz, szczupak, sum).
 
Pierwsze tegoroczne zarybienia rozpoczęły się w dniu 8 kwietnia 2010 r. W godzinach południowych dokonano zarybień Zbiornika Zegrzyńskiego 2 tonami szczupaka dwulatka:
– w rejonie Zegrza: na odcinku od południowej części czaszy zbiornika wzdłuż brzegu do Wieliszewa i prawym brzegiem od wysokości Jachranki do mostu w Zegrzu,
– w rejonie ujścia rzeki Bug: na odcinku od ujścia prawym brzegiem na wysokości Kani Polskiej i dalej w kierunku Jeziora Popowskiego oraz lewym brzegiem od ujścia w kierunku Kuligowa, a także od ujścia Bugu lewym brzegiem Narwi w kierunku ujścia rzeki Rządza.
 
Zarybienia wykonywali członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego i członkowie Społecznych Straży Rybackich Kół PZW oraz wolontariusze.
W zarybieniu wzięli również udział przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na czele z Andrzejem Noconiem – Zastępcą Prezesa WFOŚiGW w Warszawie oraz członkowie Zarządu Okręgu Mazowieckiego PZW w Warszawie. Obecne były również liczne media.
 
Informacje dodatkowe:
W ramach dotacji z WFOŚiGW w Warszawie zakupiono następujące asortymenty i ilości materiału zarybieniowego: szczupak dwulatek 4,8 tys. kg, szczupak narybek jesienny 4 tys. kg, szczupak narybek letni 4,2 mln szt., sandacz narybek letni 6,2 mln szt., jaź narybek letni 860 tys. szt., kleń narybek letni 104 tys. szt., kleń narybek jesienny 1,5 szt., boleń narybek letni 30 tys. szt., świnka narybek letni 60 tys. szt., brzana narybek letni 78 tys. szt., sum kroczek 8,4 tys. kg, okoń narybek jesienny 2,6 tys. kg.
 
Odbudowa populacji ww. gatunków ryb pozwoli na podwyższenie bioróżnorodności, odbudowanie i utrzymanie zachwianej równowagi ekologicznej w ekosystemach, utrzymanie populacji ryb przyśpieszających eutrofizację na właściwym poziomie, utrzymanie właściwego poziomu troficznego wody i jej czystości, ochronę ekosystemu przed gatunkami inwazyjnymi.

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję