Szkolenia dla pracowników gmin dotyczące Programu Priorytetowego Czyste Powietrze

Wersja do wydrukuWersja do wydruku
Od 1 do 25 kwietnia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wraz z Ministerstwem Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zainicjował spotkania szkoleniowe dla pracowników gmin dotyczące realizacji Programu Priorytetowego Czyste Powietrze.

Głównym celem Programu jest kompleksowa poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do powietrza z istniejących budynków jednorodzinnych oraz uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza z nowo budowanych domów jednorodzinnych.
 

Warsztaty w siedzibie Centrali WFOŚiGW w Warszawie


 

Z uwagi na duże zainteresowanie możliwością uzyskania dofinansowania na wymianę lub zakup źródła ciepła oraz przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych mieszkańcy wsi często w pierwszej kolejności kierują się do swoich Urzędów  Gmin w celu uzyskania informacji w jakim zakresie mogą liczyć na dofinansowanie oraz w celu pomocy w wypełnieniu wniosków. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców Mazowsza, z inicjatywy Pani Prezes WFOŚiGW  w Warszawie Anny Ewy Król, odbyły się spotkania szkoleniowe obejmujące całe Województwo Mazowieckie. Stało się to za sprawą podjęcia decyzji o przeprowadzeniu szkoleń  nie tylko w mieście stołecznym Warszawa ale również na terenie wszystkich powiatów obsługiwanych terytorialnie przez wydziały zamiejscowe wchodzące w skład WFOŚiGW w Warszawie tj. Wydziały Zamiejscowe w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach.
 

10 kwietnia w Wyszkowie odbyły się warsztaty dotyczące Programu Czyste Powietrze

Szkolenia  obejmowały dwa bloki. Pierwszy dotyczył prezentacji Programu Czyste Powietrze ze zwróceniem szczególnej uwagi na zmiany jakie się pojawiły w związku z wprowadzeniem do systemu prawnego nowej ulgi podatkowej - tzw. ulgi termomodernizacyjnej oraz w związku ze zmianą zasad naliczania wysokości dotacji

Drugi blok obejmował część warsztatową, podczas której został omówiony i wspólnie wypełniony  przykładowy wniosek o dofinansowanie. Przykładowy zakres rzeczowy dotyczył między innymi: wymiany źródła ciepła, wymiany okien oraz  docieplenia budynku.
 

 

27 marca w Mińsku Mazowieckim odbyły się warsztaty dotyczące Programu Czyste Powietrze


 

Zespół Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Warszawie, w skład którego wchodzą: Dorota Kargul – Plewa, Magdalena Filip, Dorota Koralewska, Agnieszka Gertych, Agnieszka Seżalska oraz Jacek Kędzierski i Karol Pabich przeprowadził w od 01 do 25 kwietnia 2019 roku w sumie 32 szkolenia, w których uczestniczyło ok. 400 osób.

 

Tekst : Agnieszka Gertych
Zespół Doradców Energetycznych
WFOŚiGW w Warszawie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
ul. Ogrodowa 5/7, 00-893 Warszawa, telefon: (22) 504 41 00, fax: (22) 504 41 39, e-mail: poczta@wfosigw.pl