W kierunku natury - finał Światowego Dnia Ziemi 2017

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

W niedzielę, 4 czerwca br. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie siedemnasty raz uczestniczył w finałowym festynie Dnia Ziemi. Po raz kolejny Pole Mokotowskie w Warszawie stało się ekologiczną wyspą instytucji działających w sferze szeroko rozumianej ochrony środowiska.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie od kilku lat jest głównym sponsorem Dnia Ziemi i sam również aktywnie włącza się w obchody, przygotowując ciekawą ofertę edukacyjną dla uczestników festynu - podkreśla Artur Dąbrowski, Prezes Zarządu Funduszu. Tegoroczny cykl warsztatów edukacyjnych pn. „W kierunku natury” - Dzień Ziemi '2017, w tym finałowy festyn został sfinansowany z dotacyjnych pieniędzy w wysokości ponad 107 tys. zł - dodaje Michał Kuliński, Zastępca Prezesa Zarządu, nadzorujący dziedzinę edukacji ekologicznej.

Program edukacyjny opierał się na warsztatach „w kierunku natury”, podczas których dzieci i młodzież poznawały tajniki życia ptaków, w tym w szczególności dzięcioła. Podczas ptasiej lekcji każdy mógł samodzielnie pokolorować, wyciąć, a następnie złożyć dzięcioła, który bez żadnych problemów mógł później przemieszczać się po pniu drzewa, który imitowała specjalna gumka. Ciekawostkom nt. poruszania się i budowy ciała tych dźwięcznych ptaków nie było końca, tak jak i pytań i uśmiechów najmłodszych uczestników warsztatów. Każdy dzięcioł oczywiście odfrunął ze stoiska razem ze swoim nowym opiekunem wraz z ptasimi książkami i ekologicznymi nagrodami. Sportowej rywalizacji nie zabrakło podczas gry, której celem był „recykling”. Papier, plastik, szkło, baterie i inne odpady zawsze musiały trafić do odpowiedniego pojemnika. Znacznie trudniej było jednak w ekologicznym „kole fortuny”, gdzie pytania dotyczyły szerszego aspektu ekologii, począwszy od świadomej konsumpcji, poprzez klimat, transport, różnorodność biologiczną, na zagadnieniach z przyrody skończywszy. Zagadnienia z zakresu odnawialnych źródeł energii można było poznać podczas indywidualnego lub rodzinnego układania puzzli prezentujących energię odnawialną na Mazowszu. Przy tak różnorodnej ofercie edukacyjnej na stoisku Funduszu przez cały piknikowy dzień gromadziły się całe rodziny, które chciały wziąć udział we wszystkich atrakcjach przygotowanych przez Fundusz. Szacuje się, że stoisko WFOŚiGW w Warszawie odwiedziło ponad 1500 osób „bawiących się” poprzez edukację ekologiczną.

Zarząd i pracownicy WFOŚiGW w Warszawie serdecznie dziękują za wspólną zabawę podczas festynu Dnia Ziemi.

Więcej informacji o przebiegu Dnia Ziemi można znaleźć na stronie głównego organizatora tj. Fundacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej - www.dzienziemi.org.pl

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
ul. Ogrodowa 5/7, 00-893 Warszawa, telefon: (22) 504 41 00, fax: (22) 504 41 39, e-mail: poczta@wfosigw.pl