Nagrody "EKOpozytyw MAZOWSZA" rozdane

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie rozdał nagrody 38 najlepszym beneficjentom współpracującym z Funduszem w 2015 r. Dziewięć nagród finansowych wraz ze statuetkami trafiło do gmin Belsk Duży, Dębe Wielkie, Kołbiel, Ożarów Mazowiecki, Grójec, powiatu mińskiego, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku oraz Towarzystwa Ochrony Siedlisk „ProHabitat” z siedzibą w Białymstoku.

W 2015 roku Fundusz podpisał ponad 1600 umów na realizację różnorodnych zadań proekologicznych, dzięki realizacji których udało się osiągnąć konkretne efekty ekologiczne. Dzięki tym efektom możliwa była poprawa stanu środowiska Mazowsza i tym samym życia mieszkańców województwa mazowieckiego - podkreślił podczas uroczystości Artur Dąbrowski, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Warszawie.
Realizacja tych zadań nie byłaby możliwa bez zrozumienia i dobrej współpracy pracowników Funduszu oraz beneficjentów, którym nie są obojętne aspekty środowiskowe. Dzisiaj nagradzamy najlepszych z najlepszych za 2015 rok – dodał Prezes Dąbrowski.

Istotę promowania i nagradzania proekologicznej działalności, zarówno instytucji samorządowych jak i stowarzyszeń czy fundacji, podkreślił Sławomir Mazurek, Podsekretarz Stanu w Ministerswie Środowiska, obecny na uroczystości. Ochrona środowiska naturalnego i kształtowanie właściwych postaw proekologicznych rozpoczyna się przecież na poziomie lokalnym – dodał Minister Mazurek.

Kapituła Konkursowa konkursu „EKOpozytyw MAZOWSZA”, w skład której wchodzą członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej Funduszu, przyznała również 29 wyróżnień w 10 kategoriach konkursowych (pełna lista nagrodzonych poniżej).

Zwycięzcy odebrali nagrody podczas uroczystego finału konkursu w dniu 25 października 2016 r. w Mazowieckim Instytucji Kultury w Warszawie.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili m.in. Sławomir Mazurek – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego: Mirosław Augustyniak, Zbigniew Gołąbek, Mirosław Adam Orliński, dyrektorzy departamentów z Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Wojewódzkiego Województwa Mazowieckiego, dyrektorzy i prezesi największych publicznych instytucji i przedsiębiorstw z terenu Mazowsza, kadra zarządzająca i pracownicy WFOŚiGW w Warszawie oraz beneficjenci nominowani w konkursie w osobach: starostów, burmistrzów, wójtów, prezesów i dyrektorów wraz ze swoimi współpracownikami.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio – Radio dla Ciebie.

Laureaci III edycji konkursu „EKOpozytyw MAZOWSZA”:
I. OCHRONA WÓD
Laureat - Gmina Belsk Duży (powiat grójecki)
Wyróżnienie -
1. Gmina Borowie (powiat garwoliński)
2. Gmina Nowa Sucha (powiat sochaczewski)
3. Kozienicka Gospodarka Komunalna Spółka z o.o.

II. GOSPODARKA WODNA
Laureat - Gmina Dębe Wielkie (powiat miński)
Wyróżnienie -
1. Gmina Myszyniec (powiat ostrołęcki)
2. Gmina Solec n/Wisłą (powiat lipski)
3. Gmina Zawidz (powiat sierpecki)

III. ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII
Laureat - nie wybrano laureata
Wyróżnienie -
1. Las Woda Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
2. Województwo Mazowieckie – Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy im. Brata Zenona Żebrowskiego w Czarni

IV. OCHRONA POWIETRZA
Laureat – Powiat Miński
Wyróżnienie -
1. Gmina Ojrzeń (powiat ciechanowski)
2. Gmina Miasta Przasnysz (powiat przasnyski)
3. Gmina Wyśmierzyce (powiat białobrzeski)

V. OCHRONA POWIERZCHNI ZIEMI
Laureat – Gmina Kołbiel (powiat otwocki)
Wyróżnienie -
1. Gmina Strzegowo (powiat mławski)
2. Gmina Wyszków (powiat wyszkowski)
3. Gmina Zaręby Kościelne (powiat ostrowski)

VI. EDUKACJA EKOLOGICZNA (jednostki samorządu terytorialnego)
Laureat – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Wyróżnienie -
1. Gmina Garwolin (powiat garwoliński)
2. Gmina Korytnica (powiat węgrowski)
3. Gmina Siedlce (powiat siedlecki)

VII. EDUKACJA EKOLOGICZNA (inne podmioty)
Laureat – Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku
Wyróżnienie -
1. Fundacja alter eko z siedzibą w Warszawie
2. Fundacja Lokalna Akcja Specjalna z siedzibą w Milanówku
3. Fundacja Przestrzeń Publiczna z siedzibą w Warszawie

VIII. OCHRONA PRZYRODY
Laureat - Towarzystwo Ochrony Siedlisk „ProHabitat” z siedzibą w Białymstoku
Wyróżnienie -
1. Fundacja „Aktywni Razem” z siedzibą w Łącku
2. Okręg Mazowiecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie
3. Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” z siedzibą w Warszawie

IX. POZYSKIWANIE ŚRODKÓW UNIJNYCH
Laureat – Gmina Ożarów Mazowiecki (powiat warszawski-zachodni)
Wyróżnienie -
1. Gmina Konstancin Jeziorna (powiat piaseczyński)
2. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o. o. w Węgrowie
3. Zakład Gospodarki Komunalnej w Ostrowi Mazowieckiej Sp. z o.o.

X. SAMORZĄD PRZYJAZNY ŚRODOWISKU MAZOWSZA
Laureat - Gmina Grójec (powiat grójecki)
Wyróżnienie -
1. Gmina Paprotnia (powiat siedlecki)
2. Gmina Zakrzew (powiat radomski)
3. Gmina Zwoleń (powiat zwoleński)

.

Więcej na: http://wfosigw.pl/strona-glowna/aktualnosci/20695

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
ul. Ogrodowa 5/7, 00-893 Warszawa, telefon: (22) 504 41 00, fax: (22) 504 41 39, e-mail: poczta@wfosigw.pl