Otwarcie V etapu rozbudowy ścieżki edukacyjnej w miejscowości Słup Pierwszy gmina Borowie.

9 września 2019 / administrator

W sobotę 7 września 2019 roku odbyło się uroczyste otwarcie ścieżki edukacyjnej w miejscowości Słup Pierwszy gmina Borowie,  w którym wzięła udział Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Kamila Mokrzycka.

Ścieżka edukacyjna powstała  dzięki wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Koszt V etapu tej inwestycji  to 91 153 zł., natomiast kwota dofinansowania z WFOŚiGW w Warszawie to 80 000 zł.

Miejsce w którym powstała ścieżka edukacyjna to jest niemal wymarzone miejsce  do spędzania wolnego czasu  dla całych  rodzin, z dala od dróg i miejskiego gwaru. W tym roku  tworzenie i rozbudowa ścieżki edukacyjnej w gminie Borowie stanowi już V etap prac w ramach rozbudowywanej ścieżki edukacyjnej wokół składowiska odpadów, które w roku 2015 zostało zrekultywowane i którego obecnie obszar wykorzystujemy do celów edukacyjnych, w tym do zwiększenia świadomości ekologicznej wśród mieszkańców powiatu garwolińskiego. Ścieżka usytuowana jest w miejscowości Słup Pierwszy  i jest  stale monitorowana.

Ścieżka edukacyjna obejmuje różnorodną tematykę między innymi z zakresu botaniki, dendrologii, ekologii, entomologii, ornitologii oraz zoologii. Dobór ciekawych, aktywnych gier edukacyjnych z wielu wyżej podanych zakresów nauki  przyczyni się do poszerzenia wiedzy o środowisku przyrodniczym. Wybrane urządzenia ekologiczne mają na celu: edukację, uatrakcyjnienie odpoczynku na świeżym powietrzu, aspekty odkrywczo – poznawcze i aspekty sprawnościowe.
Ponadto gry edukacyjne są przeznaczone dla edukatorów i nauczycieli, jako doskonałe i ciekawe uzupełnienie zaplecza dydaktycznego oraz wszystkich odkrywców przyrody.

Inwestycja polega na utworzeniu ścieżki edukacyjnej o długości 75m, która będzie zawierała łącznie 18 aktywnych gier edukacyjnych, m. in.: kostki wiedzy, labirynty natury, pieniek fortuny, Światowidy. Ponadto przeprowadzone będą warsztaty edukacyjne  związane tematycznie z utworzoną ścieżką.

Planowany efekt ekologiczny zakłada że ścieżkę odwiedzi ponad 1000 osób.

W sumie całkowity koszt wszystkich V etapów  ścieżki edukacyjnej, który jest realizowany od 2015 roku  to ponad 800 tysięcy zł., natomiast dofinansowane WFOŚiGW w Warszawie to ponad 700 tysięcy złotych. Dzięki wsparciu Funduszu zainstalowano w sumie  218 pozycji wyposażenia ścieżki oraz zasadzono 22 drzew i 710 krzewów. Zainstalowano tablice edukacyjne,  gry multimedialne, tabliczki gatunkowe dotyczące m.in. ornitologii, dendrologii, ekologii, zoologii.

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję